Начало » Новини » Страната
22.01.2023 г.

Складовете с царевица са пълни, а липсва търговия

Селекцията все още е с основна роля в приспособяването към климатичните промени
Складовете с царевица са пълни, а липсва търговия

Складовете с царевица са пълни, а липсва търговия, заяви доц. Наталия Петровска, директор на Института по царевицата в Кнежа, цитирана от „Фокус”. Петровска изтъкна, че високите температури, липса на влага и снежна покривка застрашават развитието на есенните култури и са критични за царевицата. Тя посочи, че добивите намаляват, а цените на царевицата се увеличават, тъй като много от препаратите за растителна защита, торовете и горивата са поскъпнали сериозно и формират висока себестойност на продукцията.

"Не можем да кажем, че добивите ще са критични, защото през 2022 г. имахме средни и над средните добиви за страната, по-скоро няма пазар и търсене на зърното и това е проблем, тъй като не можем да реализираме продукцията си. Складовете ни са пълни, липсва търговия", подчерта директорът на института по царевицата.

Тя съобщи също, че в селекцията от 20 години се работи усилено по въпроса с промените в климата. „Независимо от широкия спектър на предлаганите средства за растителна защита, основна роля все още има селекцията. Стремим се да създадем стрестолерантни хибриди и да предложим на пазара едно устойчиво решение за проблема с дългите периоди на засушаване", обясни Петровска.

Според нея земеделските производители са изправени пред предизвикателството добре да се справят с агротехнологията. „Това е и нашият съвет към тях – да залагат повече от 2 хибрида от една група на зрялост и да могат правилно да проведат технологията на отглеждате, така че хем да подсигурят сигурен добив, така и да извлекат икономическа изгода. Много са предизвикателствата, с която трябва да се справят. Преди всичко да заложат на стабилни стрестолерантни хибриди и сортове, които са подходящи за отглеждане в тази условия. Трябва да се обърнат към българската селекция", убедена е тя.

Складовете с царевица са пълни, а липсва търговия
7295
 

Последни материали
Виж
През миналата година цената бе 32 лева за килограм
Оранжерийните череши в Сливенско са по 50 лева за килограм на едро
Заяли са се да се махне това животновъдство, смята представител на бранша
Масово се нарушава забраната за придвижване и пашуване на овце и кози край Банско
Той всеки ден празнува 1 май
Иван Кабуров: Не ме съжалявайте, че работя много! Съжалявайте ме, ако съм в кръчмата
Грийнпийс: Всеки трети зеленчук и плод в Истанбул е с пестициди
Резултатите недвусмислено показват зависимостта от доставките от чужбина
Китай увеличи както вноса, така и производството на свинско
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Свързани материали
Виж
Цените в Украйна продължават да растат благодарение и на доставките за Азия
Квотата за внос на царевица в Турция с ниско мито е почти изчерпана
Без думи
Българските добиви от царевица през 2024 г. са 280 кг дка, а в Испания – 1 180 кг
Царевицата в Украйна стана по-скъпа от хлебната пшеница
Седмичен обзор на пазара на зърно от Софийска стокова борса
Земеделските стопани вече са засели 2 млн. хектара пролетни зърнени и бобови култури
Украйна стабилно увеличава площите с пролетна пшеница
Принципал® Голд – Модерен контрол на житни и широколистни плевели в царевица
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини