Начало » Новини » Страната

Обсъждат мерки за повишаване на производството на мляко и месо

Производителите са притеснени от ниските изкупни цени и ръста на разходите
Синор.БГ / 30.09.2023 г.
Обсъждат мерки за повишаване на производството на мляко и месо

Министърът на земеделието и храните Кирил Вътев обсъди с браншови организации от сектор „Животновъдство“ предстоящите промени в Стратегическия план и мерките, които трябва да се предприемат за увеличаване на българското производство на мляко и месо, съобщиха от дирекция „Връзки с обществеността и протокол“ в оглавяваното от него ведомство. На срещата в министерството на земеделието и храните присъстваха ресорните заместник-министри Александър Йоцев и Деян Стратев, представители на Българската агенция за безопасност на хранит и селскостопанската наука. „Мерките в сектора трябва да стъпват на анализи как увеличената продукция ще стигне до пазара. Търсим повишение на производството и конкретен пазарен резултат“, подчерта Вътев.

При обсъжданията животновъдите от направленията млечно и месно говедовъдство, биволовъдство, овцевъдство и козевъдство представиха позициите си по предложенията на МЗХ за изменение на Стратегически план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Земеделските производители формулираха конкретни механизми за увеличаване на продуктивността и подобряването на породния състав в страната. Те представиха и опасенията си, свързани с настоящите пазарни предизвикателства, включително ниските изкупни цени на млякото и повишените производствени разходи.

Министърът съобщи, че вече е сформирана работната група, която ще изработи закон за търговията със селскостопански стоки. Той запозна земеделските производители и с предстоящите промени в Закона за собствеността и ползване на земеделските земи с цел животновъдите и производителите на плодове и зеленчуци да получават с предимство земи от държавния и общинския поземлен фонд, както и с плановете за улеснен достъп до вода за фермите.

Обсъждат мерки за повишаване на производството на мляко и месо
13499
 

Последни материали
Виж
Съвети към градинаря
Защо дървените стърготини са полезни за мулч само през есента
Кампания 2025-2026
Дъждовете бавят сеитбата, но до 2 седмици тя ще приключи
От НАЗ сигнализират
Фалити и обезлюдяване: Фермите в Пазарджишко намалели с 31% за девет години
Изчислено
Отстъпката за акциза на газьол за фермерите през 2024 г. е 42 ст. на литър
МЗХ има време за отговор до 30 октомври
От БАК настояват да не се режат субсидиите за фермерските групи
Политики, за които настояват от НАЗ
Унгарската аграрна камара действа от 2012 г. и никой не протестира срещу задължителното членство
Свързани материали
Виж
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО е спаднал с 0,6% спрямо август
По ПРСР 2014-2020 и мярката за инвестиции в земеделски стопанства
Над 300 милиона лева безвъзмездна помощ са разплатени в млечния сектор
С молитва за хубаво време стартира Шестия национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит
Млечният път през вековете
Луковит се подготвя за събор на фермери и техните млечни продукти
Българското мляко намалява, вносът расте
Румъния внася у нас повече мляко и млечни продукти, отколкото е целия български износ
Държавна комисия по стоковите борси и тържищата
Есен 2025: Гроздето поевтинява, но месото и млечните продукти поскъпват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини