Начало » Пазари » Зърно
25.04.2023 г.

Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата

И България не изключение от задълбочаващата се тенденция
Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата

Царевицата в Европейския съюз има проблеми с метеорологичните условия и конкуренцията, коментират от електронното издание AgrarHeute. Фермерите започнаха сеитбата на зърнената култура твърде късно, тъй като в държави като Германия бе влажно и студено, а в други като Испания и Франция – твърде сухо. Намаляват и засетите площи в ЕС, като в първата си прогноза Европейската комисия ги оценява на 8,52 млн. хектара – с около 330 хил. хектара по-малко в сравнение с миналата година, но с цели 725 хил. хектара (малко повече от 8%) под тези от 2021 г. Големи производителки на царевица в ЕС свиват площите с царевица, включително Германия, Франция, Италия, България, Полша и Румъния.

Анализатори обаче се надяват, че въпреки всичко при оправяне на времето с напредването на сезона фермерите ще приберат значително по-богата реколта, отколкото през сушавата 2022 г., когато в много страни от ЕС царевицата буквално изсъхна в полята и реколтата се оказа най-слабата от 2007 г. насам. Според тях причините за свиването на засетите площи с царевица в ЕС са както разширяването на посевите с есенно зърно и рапица, така и залагането на по-устойчиви на суша култури като слънчогледа и на по-печеливши като соята. В част от държавите-членки фермерите се опасяват отново от суша, а към това се прибавя и огромният натиск, оказван от големия внос в държавите, граничещи с Украйна- От изданието посочват като най-пострадали в това отношение източноевропейските производители на царевица в България, Румъния, Полша и Словакия.

Като цяло обаче метеорологичните условия остават решаващ фактор. С изключение на Германия, където валежите са дори прекомерни, в останалите страни от ЕС влагата не достига и това се отнася с особена сила за Испания, Италия, Франция и отделни части на България, Унгария и Румъния. В случая с Испания и Португалия, където царевицата се отглежда предимно на напоявани парцели, засетите площи ще зависят от разпределението на водата.

Според оптимистичните сценарии при достатъчно влага, та дори и при свиване на площите, анализаторите очакват реколтата да нарасне до 65,3 млн. тона – с 13 млн. (почти 25%) повече в сравнение със сухата 2022 г. Спрямо 2021 г. обаче реколтата се очертава с 8,2 млн. тона по-малко. В Германия оценката за реколтата от царевица през тази година към момента е за 4,2 млн. тона при 3,8 млн. тона през 2022 г. От ЕК очакват най-силен ръст на производството спрямо слабата минала година в Унгария, Румъния и Словакия.

От AgrarHeute обаче не пропускат да подчертаят, че рязкото намаляване на поголовието от добитък в ЕС, огнищата на птичия грип и високото темпо на инфлация, ограничаващо потреблението на месни и млечни продукти, понижават необходимостта от фуражи за животните, а оттам – и на царевицата, използвана за приготвянето им. Високите цени на зърнената култура в ЕС през последните месеци доведоха до все по-честото ѝ заменяне с пшеница и ечемик във фуражите, особено в страните с по-слаби миналогодишни реколти. Анализатори от Франция, Италия, Румъния, Унгария и Германия очакват значително свиване на употребата на царевица във фуражите.

Фермерите в ЕС пренебрегват царевицата
5464
 

Последни материали
Виж
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
Свързани материали
Виж
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Правителството разпореди „Агроводинвест“ да се влее в „Напоителни системи“
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Най-актуална прогноза за зърнената реколта в ЕС през 2025 г.
От МЗХ не са потвърдили участие
Президентът Румен Радев идва в Кричим за Фестивала на ягодата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини