Начало » Пазари » Зърно

Площите с ориз в Италия са минимални за последните 30 години

Отказът от културата е следствие от силната суша в основни производствени региони
Синор.БГ / 17.02.2023 г.
Площите с ориз в Италия са минимални за последните 30 години

Площите, засети с ориз в Италия през тази година, са най-малките за последните 30 години заради сушавата зима, сочат оценки на най-голямата браншова организация в селското стопанство на страната Coldiretti. Спадът е с 8 хил. хектара до 211 хил. хектара, което заедно с рекордно слабата реколта през миналата година, намаляла с 30%, принуждават фермерите да изоставят културата „с тревожни последици за икономиката, екосистемите и заетостта”, изтъкват от Coldiretti.

Свиването на производството е предизвикано от силната суша, обхванала основните региони на страната, в които се отглежда ориз: в северна Италия и по-конкретно в областите Венето, Ломбардия и Пиемонт преди началото на сеитбата паднаха с 40% по-малко валежи. Недостигът им се отрази и на основните водни пътища в северните части на страната – нивото на реката По край Павия намаля с 3,3 метра, а на езерата Гарда и Лаго ди Маджоре спадна съответно с 34% и 38%.

 „Положението е по-лошо от миналогодишното, когато загубите за реколтата от сушата достигнаха поне 6 млрд. евро. Що се отнася до река По, то една трета от селскостопанската продукция с марка „Направено в Италия” се произвежда именно в долината, където е съсредоточена и половината от националните животновъдни стопанства”, посочват от браншовата организация в коментар за миналогодишната тежка суша и загубите за селскостопанския сектор като цяло.

Италия е лидер в Европейския съюз по производство на ориз, осигурявайки 50% от общото количество. От асоциацията припомнят, че потреблението на ориз в страната е 5-6 килограма годишно на глава от населението.

Площите с ориз в Италия са минимални за последните 30 години
8246
 

Последни материали
Виж
С 31 на сто от количествата и двойно повече от Италия, Полша и Германия
България оглавява класацията по внос на замразен касис от Украйна
Фуражният ечемик поевтиня, особено спрямо тазседмичния търг в Турция
Българската хлебна пшеница този път не успя да спечели търга в Йордания
Фон дер Лайен лети към Канбера на 24 март
Преговорите по търговското споразумение ЕС-Австралия вървят към финал
Националната асоциация на тютюнопроизводителите иска удължаване на срока за вписване в Регистър за 2026 г.
След графика през март
Обявени са годишните прегледи на техниката в Софийско през април
Нова прогноза за зърнената реколта в Евросъюза през 2026 г.
Свързани материали
Виж
Разкриха измама със земеделски субсидии за 1,4 милиона евро в Сицилия
Безвъзмездна помощ
Италия подкрепя с над 18 млн. евро инвестиции в млечен кооператив
Италия създаде Национална комисия за определяне цената на твърдата пшеница
Разкриха измама с европейски земеделски субсидии в Сардиния
Италиански животновъди с блокирани активи за измами със субсидии от ЕС
ФАО обяви 16 ноември за Международен ден на средиземноморската диета
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини