Начало » Новини » Света

Призовават ЕК за спешни мерки в подкрепа на фермерите извън финансовите

Заради проблема с вноса на селскостопанска продукция от Украйна
Синор.БГ / 15.04.2023 г.
Призовават ЕК за спешни мерки в подкрепа на фермерите извън финансовите

Необходимо е Европейската комисия спешно да разработи конкретни мерки, тъй като осигуряването на финансова подкрепа е важно, но това не решава проблемите на земеделските производители, заяви министърът на земеделието Явор Гечев на онлайн среща с колегите си от Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Словакия, цитиран от пресцентъра на оглавяваното от него ведомство. Гечев уточни, че дисбалансът в 6-те държави поради вноса на селскостопанска продукция от Украйна се усеща още повече и поради факта, че в новите държави членки на Европейския съюз субсидиите са по-ниски. „Всички ние сме солидарни с Украйна, подкрепяме инициативите на ЕК, но трябват гаранции, че т.нар. коридори на солидарност изпълняват функциите, за които бяха създадени” подчерта още той.

Министърът припомни, че освен всичко се намираме на прага на новата жътва, докато същевременно все още има големи количества зърнени култури в складовете. „Събирането на новата реколта ще доведе до ескалиране на ситуацията, затова са необходими конкретни мерки в кратки срокове” категоричен бе той.

Участниците в срещата заявиха, че продължават да настояват за предприемане на действия от страна на ЕК и застават изцяло зад исканията, изпратени от държавните глави на засегнатите от смущението на пазара на селскостопански стоки страни до председателката на изпълнителния орган на ЕС Урсула фон дер Лайен.

На срещата стана ясно, че в Словакия са задържани 1500 тона внесена от Украйна пшеница с доказано съдържание на забранени от ЕС пестициди, а през този месец Унгария засече и унищожи над 29 тона царевица с токсини и ГМО.  От министерството припомнят, че България също провежда засилени проверки на качеството и безопасността на вноса на селскостопанска продукция.

Министрите на 6-те най-засегнати държави се разбраха темата да бъде повдигната отново на предстоящия Съвет по земеделие на ЕС на 25 април в Люксембург. Те ще действат за провеждане на нарочна среща с еврокомисаря по търговия Валдис Домбровскис, за да бъде намерено трайно решение в полза на засегнатите европейски фермери от държавите в непосредствена близост до конфликта.

Призовават ЕК за спешни мерки в подкрепа на фермерите извън финансовите
6710
 

Последни материали
Виж
Млечната продукция е лидер с 96 на сто, месната е на опашката с едва 4 на сто
Расте делът на преработените продукти в селскостопанския износ от Украйна
Разследване за източника на заболяването сочи към незаконна дейност
Чумата по дребните преживни животни се добра и до Хърватия
С 45 стоки от базовата потребителска кошница и най-търсените родни продукти
В понеделник откриват официално магазин за хората в Куклен
Като спасителене пояс за малките производители без подкрепа от държавата
Поредно изложение събра в Ямбол фермери и занаятчии от югоизтока
Българският ветеринарен съюз отбелязва 14 декември – Деня на ветеринарномедицинските специалисти
Оставката притесни фермерите
През седмицата: Такова магаре имаме, такова ще си яздим
Свързани материали
Виж
Млечната продукция е лидер с 96 на сто, месната е на опашката с едва 4 на сто
Расте делът на преработените продукти в селскостопанския износ от Украйна
При спад от близо 40 на сто в доставките за чужбина като цяло
Украйна е увеличила над 6 пъти изнесените количества ечемик за Турция
При по-слабото предлагане и повишаването на цените на слънчогледовото масло
Слънчогледът в Украйна продължава постепенно да поскъпва
Топлото време без опасни явления подпомогна късните посеви
Вегетацията на есенниците в Украйна приключи чак в края на ноември
По-скъп, с по-ниски разходи, но и добиви на хектар от царевицата
Слънчогледът остава най-рентабилната култура за украинските фермери
Над 70 на сто от доставките за чужбина са изпратени в страни от ЕС
Украйна изнесе мед за над 84 милиона долара между януари и октомври
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини