Начало » Важно за фермера » Гори и екология
14.06.2020 г.

Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет

Бързият растеж на растенията с активно поемане на въглерод са основни признаци
Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет

С помощта на климатични модели учени са изяснили защо след умерено влажна зима и топла пролет обикновено настъпва суша през лятото, става ясно от резултати от изследване, публикувани в списание Science Advances.

През лятото на 2018 г. страните в Централна и Северна Европа бяха поразени от суша, предизвикана от изключително горещото лято, дошло след рано настъпила пролет с голям брой топли и слънчеви дни. Подобна картина е наблюдавана и през 2003 и 2010 г.

Оказва се обаче, че сушата не винаги е свързана пряко с високи летни температури и недостиг на валежи. Анализирайки климатичните данни за периода 1979-2018 г., авторите на изследването, извършено благодарение на финансиране по програмата на Европейския съюз „Хоризонт 2020” и средства по програма на министерството на енергетиката на САЩ, са установили закономерност – лятната суша е свързана с повишаване на слънчевата радиация през пролетно-летния период, както и с рязък преход от влажна зима към сухо лято през кратка и топла пролет.

Учените обобщили и резултатите от 11 световни компютърни модела за растителността, разработени от европейски и американски учени, и определили редица биологични признаци, по които още през пролетта може да се предскаже, че лятото ще бъде горещо и сухо. Най-вече това е бързият растеж на растенията, до който се стига, когато умерената влажна зима се сменя с много топла пролет. Тогава водата се изпарява бързо от почвата и се поема от корените на растенията, което води до изсушаване на горния почвен слой. Особено силно се проявява тази тенденция, когато през зимата не е навалял достатъчно сняг. Другият важен фактор е активното поглъщане на въглероден двуокис от растенията. При ускорен растеж листата на дърветата натрупват големи количества въглерод през пролетта, а обработваемите земи и посевите същевременно чувстват недостига му. Дърветата са по-добре приспособени към устойчивост на суша, тъй като корените им дават възможност да достигнат по-дълбоки източници на влага, до които селскостопанските култури и тревите нямат достъп.

С помощта на компютърното моделиране учените показват как действат двата фактора. През лятото на 2018 г. например, когато бе горещо в цяла Европа, сушата бе по-силна в централните и северните части на континента, където през пролетта се забелязваше повишено поглъщане на въглерод от растенията, докато в Източна Европа, където поемането на въглерод бе по-слабо, тя не бе толкова изразена.

Общият ефект от прогресивното съхнене на почвата и засиленото поемане на въглерод се вижда добре у растенията. Ако се наблюдава скоростта на растежа им през пролетта, учените смятат, че може да се предскажат достатъчно точно рисковете за настъпване на суша през лятото.

Жегите, недостигът на влага и липсата на необходимия въглерод за растежа води до слаба реколта. При възникването на пожари, които са чести спътници на сушата, се добавя и прякото топлинно въздействие. През 2018 г. част от държавите-членки на ЕС претърпяха сериозни икономически щети заради сушата. Така например компенсациите за фермерите от държавата достигнаха 116 млн. евро в Швеция, а в Германия – 340 млн. евро.

Авторите на изследването смятат, че по-доброто разбиране на механизмите за възникване на екстремни климатични явления ще помогне за предотвратяването на катастрофалните последици от тях, особено в условията на затопляне в световен мащаб, което ще води до все по-честата им поява.

Учени прогнозират горещо и сухо лято след умерена зима и топла пролет
12595
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
Завръзите на зеленчуци окапват
До 7-8 юли горещо и сухо, през уикенда – дъждец. Водата в сондажите пада
Необходимо е увеличаване на субсидиите
Разработка за противодействие на засушаването предлага ВУАРР
Зеленчукови култури, които са по-устойчиви на засушаване
В части от южна Европа обаче паднаха двойни на обичайните количества валежи
Рекордна суша в Германия застрашава новата реколта
Очертават се трудности с поникване на пролетните култури и обработките
И в Германия фермери страдат от суша в началото на активния сезон
За здравина и устойчивост
Не допускайте преполиване или пресушаване на разсада!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини