Начало » Хоби земеделие » Малката градина
11.07.2025 г.

Миризливки – кафяви и опасни за всички култури от семейство Тиквови

Миризливки – кафяви и опасни за всички култури от семейство Тиквови

Миризливките, нападащи културите от семейство Тиквови, обикновено снасят яйцата си през юли. Тези големи кафяви насекоми създават сериозни неприятности. Безчинстват върху тиквички, тикви, краставици, патисони, дини, пъпеши и други, като създават сериозно объркване сред градинарите.

Тези миризливки са се „специализирали“ и пируват предимно върху тиквичките, краставиците и тиквите, но с удоволствие нападат листата и на другите представители на това семейство. По-малките насаждения страдат особено силно.

Тези кафяви миризливки използват острите си устни органи, за да пробиват листата и да изсмукват соковете им. На местата на пробиване се появяват светлозени или бели петна, които често се бъркат с бактериални и гъбични инфекции. Важно е да се определи точната причина. Ако по листата има много вредители, листата бързо потъмняват и умират. Нужни са не фунгициди, а инсектициди в случай на силно нападение. Освен с листа, вредителите се хранят и с плодовете на тези култури, причинявайки гниене през отворените рани.

Възрастните тиквови миризливки са големи, плоски насекоми с тъмносив или тъмнокафяв цвят, с редуващи се кафяви и оранжеви ивици по корема.

Яйцата имат овална форма, а цветът варира от жълтеникав до бронзов. Новоизлюпените насекоми преминават през пет възрастови стадия. Младите нимфи имат светлозелено коремче и черна глава и крака. Докато растат, те постепенно стават светлосиви, а след това сиво-кафяви, с черни крака и антени.

Възрастните вредители могат да преживеят зимата на защитени места, като растителни остатъци, около сгради , под камъни или защитни съоръжения. При подходящи условия те излизат и се настаняват върху предпочитаните от тях култури, за да се хранят и чифтосват. Женските снасят яйцата на долната, страна на листата, обикновено между жилките, където са събрани по 20-на заедно и често образуват V-образна форма. Яйца могат да се видят и по стъблата при силно нападение. Възрастните миризливки обикновено започват да излизат през май-юни и снасят яйца до средата на лятото. Яйцата се се излюпват след около 10-на дни, а нимфите съзряват за 4-6 седмици.

Вредителите обикновено се крият под листата, ако бъдат обезпокоени.

Всяка година развиват едно поколение, въпреки че понякога има частично и второ. С наближаване на есента възрастните и нимфите се събират върху плодовете на тиквовите култури. Те летят или пълзят до защитени места за зимуване. Нимфите умират, когато температурите паднат до 0 градуса по Целзий.

По-големите и здрави растения са сравнително по-устойчиви на щетите от храненето на вредителите, докато младите могат и да загинат при сериозно нападение.

През юли растенията от семейство Тиквови трябва да се огледат внимателно за яйца, нимфи и възрастни. Трудността идва от това, че те умело се скриват, ако са обезпокоени.

Яйцата се смачкват, а нимфите и възрастните се пускат в сапунена вода, но това е практично само ако са засегнати малък брой растения.

Близо до лехите вечер се поставят дъски, под които вредителите се събират нощем. Така можем сутрин да установим степента на нападение, а едновременно с това да ги съберем и унищожим част от тях.

Инсектицидните спрейове са най-ефективни върху новоизлюпените нимфи. Третиране е необходимо, ако се открие средно една група яйца на растение.

За борба с вредителите се използват препарати с активно вещество ламбда-цихалотрин или с циперметрин. За екологичен подход е подходящ натурален препарат Homevo, който е 100% органичен.

Други натурални средства , които се използват при ниска степен на активност включват разтвори на домашен сапун, извлек от бял синап или дървесна пепел.

Безконтролното размножаване на популацията води до нежелани резултати и загуба на продукция, а понякога и на цели растения.

В края на сезона растителните остатъци от тиквовите култури се изгарят или изнасят далеч от участъка, когато са били нападнати от кафяви миризливки.

Миризливки – кафяви и опасни за всички култури от семейство Тиквови
929
 

Последни материали
Виж
Общественото обсъждане тече до 18 юли
До 30 септември 2025 г. се удължава срокът за изпълнение на проектите по подмерки 4.1 и 4.2
Закупени са 50 000 тона за средно около 250 долара за тон
Фуражната царевица поскъпна на търга за внос в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 11-17 юли 2025 година
Наднормени температури ще налагат подходящ поливен режим за културите
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
ПВУ
Социалните услуги в общините получават електрически автомобили
Свързани материали
Виж
Новите заплахи
Кафявата миризливка агресивно настъпва към все по-студените пояси
Пръскането не помага
Кафявата мраморна миризливка е истинско бедствие за земеделците
Практика
Как да преборваме нашествието на миризливките
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини