Миризливките, нападащи културите от семейство Тиквови, обикновено снасят яйцата си през юли. Тези големи кафяви насекоми създават сериозни неприятности. Безчинстват върху тиквички, тикви, краставици, патисони, дини, пъпеши и други, като създават сериозно объркване сред градинарите.
Тези миризливки са се „специализирали“ и пируват предимно върху тиквичките, краставиците и тиквите, но с удоволствие нападат листата и на другите представители на това семейство. По-малките насаждения страдат особено силно.
Тези кафяви миризливки използват острите си устни органи, за да пробиват листата и да изсмукват соковете им. На местата на пробиване се появяват светлозени или бели петна, които често се бъркат с бактериални и гъбични инфекции. Важно е да се определи точната причина. Ако по листата има много вредители, листата бързо потъмняват и умират. Нужни са не фунгициди, а инсектициди в случай на силно нападение. Освен с листа, вредителите се хранят и с плодовете на тези култури, причинявайки гниене през отворените рани.
Възрастните тиквови миризливки са големи, плоски насекоми с тъмносив или тъмнокафяв цвят, с редуващи се кафяви и оранжеви ивици по корема.
Яйцата имат овална форма, а цветът варира от жълтеникав до бронзов. Новоизлюпените насекоми преминават през пет възрастови стадия. Младите нимфи имат светлозелено коремче и черна глава и крака. Докато растат, те постепенно стават светлосиви, а след това сиво-кафяви, с черни крака и антени.
Възрастните вредители могат да преживеят зимата на защитени места, като растителни остатъци, около сгради , под камъни или защитни съоръжения. При подходящи условия те излизат и се настаняват върху предпочитаните от тях култури, за да се хранят и чифтосват. Женските снасят яйцата на долната, страна на листата, обикновено между жилките, където са събрани по 20-на заедно и често образуват V-образна форма. Яйца могат да се видят и по стъблата при силно нападение. Възрастните миризливки обикновено започват да излизат през май-юни и снасят яйца до средата на лятото. Яйцата се се излюпват след около 10-на дни, а нимфите съзряват за 4-6 седмици.
Вредителите обикновено се крият под листата, ако бъдат обезпокоени.
Всяка година развиват едно поколение, въпреки че понякога има частично и второ. С наближаване на есента възрастните и нимфите се събират върху плодовете на тиквовите култури. Те летят или пълзят до защитени места за зимуване. Нимфите умират, когато температурите паднат до 0 градуса по Целзий.
По-големите и здрави растения са сравнително по-устойчиви на щетите от храненето на вредителите, докато младите могат и да загинат при сериозно нападение.
През юли растенията от семейство Тиквови трябва да се огледат внимателно за яйца, нимфи и възрастни. Трудността идва от това, че те умело се скриват, ако са обезпокоени.
Яйцата се смачкват, а нимфите и възрастните се пускат в сапунена вода, но това е практично само ако са засегнати малък брой растения.
Близо до лехите вечер се поставят дъски, под които вредителите се събират нощем. Така можем сутрин да установим степента на нападение, а едновременно с това да ги съберем и унищожим част от тях.
Инсектицидните спрейове са най-ефективни върху новоизлюпените нимфи. Третиране е необходимо, ако се открие средно една група яйца на растение.
За борба с вредителите се използват препарати с активно вещество ламбда-цихалотрин или с циперметрин. За екологичен подход е подходящ натурален препарат Homevo, който е 100% органичен.
Други натурални средства , които се използват при ниска степен на активност включват разтвори на домашен сапун, извлек от бял синап или дървесна пепел.
Безконтролното размножаване на популацията води до нежелани резултати и загуба на продукция, а понякога и на цели растения.
В края на сезона растителните остатъци от тиквовите култури се изгарят или изнасят далеч от участъка, когато са били нападнати от кафяви миризливки.