Начало » Хоби земеделие » Малката градина
05.07.2025 г.

Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?

Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?

Снимката е илюстративна

Паякообразните акари предпочитат горещо и сухо време. Те могат да попаднат в оранжерията или градината чрез разсада или от съседни заразени растения. Разпространяват се много бързо и е важно да разпознаваме и премахваме вредителя на ранен етап.

Паяжинообразуващите акари (Tetranychus urticae) са известни с лавинообразното си размножаване и способността си да образуват колонии за кратко време. Те се хранят със соковете на листата, пробивайки клетките и изсмуквайки съдържанието им. В резултат на това растенията губят енергия и ресурси, което води до забавяне на растежа, образуване на по-малко и по-нискокачествени плодове. Краставиците се деформират и стават горчиви. Акарите могат да станат преносители на различни вирусни и бактериални заболявания, което допълнително влошава състоянието на растенията.

Как да разпознаваме появата на акари?

Паякообразните акари се разпознават по междужилковата хлороза, както по пожълтяването на листата и образуването на паяжини по растенията. Те могат да бъдат открити с помощта на лупа и изследване на долната страна на листата. Като алтернатива – можем да използваме лист бяла хартия и да почукаме листата над нея. Ако има акари, ще видим движението на дребните вредители.

В горещо и сухо време популацията им може да се увеличи значително – до 70 пъти седмично. Силното разпространение води до появата на гъсти бели паяжини по растенията. Ниската влажност прави краставиците по-уязвими, тъй като сухите условия концентрират хранителните вещества в листата, което спомага по-бързото размножаване, а това влошава състоянието на растенията, които и без това вече страдат от недостиг на вода.

Храненето на акарите води до силно повреждане и опадане на листата само за седмица, както и пряко увреждане на плодовете, намалявайки добива. Когато акарите започнат да се хранят директно със самите плодове, това води до изменение на текстурата на обвивката им, превръщайки я в подобие на шкурка.

С какво да обработваме краставиците срещу паякообразни акари?

Това зависи от степента на заразяване. Ако все още е ниска, тогава трябва да  нормализираме поливането, като периодично пръскаме растенията със струя вода, включително и долната страна на листата. Това ще предотврати повторното прикрепване на акарите и техните яйца към листата на краставиците.

След това можем да напръскаме със спиртен разтвор – една чаша спирт (или друга спитна напитка) се смесва с четири чаши вода и се третира цялото растение. Алкохолът дехидратира паякообразните акари и ги убива.

Много производители прилагат друга практика, като използват пресен лук. Половин чаша нарязан лук се смила в блендер (по желание може да се добави една люта чушка), добавят се две чаши вода, прехвърля се в буркан и се оставя на слънце за един ден. След прецеждане с фина цедка се пръскат краставиците с този „домашен биопестицид“, а пулпата отива в почвата под краставиците.

Листата от ревен съдържат различни вещества, включително оксалова киселина, която е токсична за акарите. За приготвяне на домашен спрей са необходими 3-4 листа, които се сваряват за 30 минути в четири чаши вода. След изстиване се добавят още 2-3 чаши студена вода и една чаена лъжичка течен сапун или препарат за съдове. Обработват се целите растения.

Маслото от нийм съдържа азадирахтин, активно съединение, което препятства цикъла на хранене, чифтосване и снасянето на яйца на паякообразните акари. Достатъчна е една чаена лъжичка за два литра вода и половин лъжичка течен сапун за прилепване. Смесват се и се пръскат се целите растения.

Ако нямаме под ръка нито едно от тези средства (алкохол, масло от нийм, ревен или лук), тогава можем да напръскаме само с течен сапун, смесен с вода (10 ml в 3 литра вода).

При сериозно заразяване с акари се използват химични препарати, но при строго спазване на карантинните срокове. В период на плододаване е най-добре да се използват биопестициди.

Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
1681
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Защо краищата на листата на краставиците изсъхват?
Формиране на краставиците при отглеждане на открито
Пикиране на разсада - цел и особености
Как да предотвратим издължаването на разсада
Съживяване на стари и с изтекъл срок на годност семена
Цени на плодове и зеленчуци на борсите в страната през седмицата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини