Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.04.2024 г.

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията

Недостигът на цинк за растенията е сериозен проблем и в много случаи може да подведе и опитни градинари. Кафявите петна и изсъхването на върховете при доматите от мнозина се смята за гъбично заболяване, но по-често това е просто липса на хранително вещество.

Какво е цинкът за растенията?

Независимо от факта, че цинкът е микроелемент, той има важна роля за растенията – от развитие на зародиша, натрупването на биомаса и устойчивостта на стрес. Той присъства във всички важни ензими, участва в дишането на растенията и повишава устойчивостта на засушаване и топлина.

Дефицитът на цинк води до сериозни смущения в дишането на растенията, протеиновия и въглехидратния обмен. При недостиг листната маса се деформира, издребнява, листата се удължават, заострят и по тях се образуват светло зелени петна. Листата между жилките се обезцветяват и се появява ясно изразена светла мрежа. След това по върховете се появяват кафяви петна, които постепенно се разширяват и изсъхват.

При зелето, морковите, репите, репичките и лука, дефицитът на цинк се изразява в образуване на жълти петна по листата, които преминават в бронзови. При краставиците се наблюдават и растения джуджета, а при доматите – силно издребняване и извиване на листата.

При картофите недостигът на цинк затруднява нарастването на клубените и те остават много дребни. Листата се извиват навътре, често долните, а понякога и горните, имат сиво-кафяв оттенък.

Признаци и последици от излишък на цинк

Известно е, че не само недостигът на хранителни елементи, но и излишъкът може да създаде проблеми в развитието на растенията. Излишъкът на цинк води до деформация на листата и цветовете, а при някои култури води до хлороза. Често е изключително трудно да се разграничи излишъкът на цинк от неговия дефицит. Поради това торенето с цинк се извършва в малки дози и в строго определени фази – преди и след цъфтеж.

Съдържание на цинк в почвата

Съдържанието на цинк е тясно свързано с наличието на органични вещества. Глинестите и глинесто-песъчливите почви съдържат повече цинк в сравнение с леките и песъчливите. Сивите горски почви почти не съдържат цинк и при тях се получава цинков глад.

Тежките почви съдържат повече цинк, но той е слабо достъпен за растенията. В леките почви наличността му е по-малка, но се усвоява по-лесно. В киселите почви има много цинк, но след варуване цинкът става недостъпен за растенията и е необходимо да се добави при подхранването.

Как и какъв цинк да добавим при подхранването на растенията?

Цинковият сулфат се усвоява най-лесно от растенията, съдържа до 25% цинк и е лесно разтворим във вода. Отличен е за предсеитбена обработка и листно подхранване.

Суперфосфатът с цинк съдържа 0,5-0,8% цинк и е подходящ за листно подхранване.

Комбинираните микроторове съдържат повече цинк и могат да се използват предсеитбено и за почвено подхранване.

Могат да се използват еднокомпонентни и многокомпонентни форми на цинк за почвено и листно подхранване – Лебозол, Про Цинк, Фертилекс Zn, Zink X-Tra и др.

Важно е да не прекаляваме с количествата, защото корените на растенията поглъщат добре почвени разтворо със слаба концентрация, като оптималната е от 0,01 до 0,2%. При по-високи концентрации усвояването се затруднява, а при 1,0% и повече – кореновата система започва да отмира.

 

Дефицитът на цинк създава сериозни проблеми в развитието на растенията
7950
 

Последни материали
Виж
Прогноза за времето
До четири дни не се очакват гръмотевици
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Ето какво да добавим в ямките при засаждане на доматите!
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
БАПОП избра ново ръководство
Марин Генуров ще води от днес Асоциацията на оранжерийните производители
Растенията сигнализират за проблеми, но трябва да разпознаваме знаците
Индикативен график
ДФЗ има седем дни за активно плащане по обвързаната подкрепа
Спрямо февруари е 0,2%
Годишната инфлация през март пак е 4%, домати и пипер са поскъпнали с над 8 на сто
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини