Начало » Новини » Страната

Храните на едро поскъпват за втора поредна седмица

Оранжерийните зеленчуци и брашното са в основата на повишението на цените
Синор.БГ / 23.04.2023 г.
Храните на едро поскъпват за втора поредна седмица

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, се покачи с 0,67% до 2411 пункта, нараствайки за втора поредна седмица след понижение в продължение на близо месец, съобщиха от Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. Базовото ниво на индекса за цените на храните на едро от 1000 пункта е от 2005 г.

Цената на оранжерийните домати скочи със 7,4% до 3,92 лева за килограм. Оранжерийните краставици поскъпнаха с 2,8% и се продават по 4,03 лв/кг. Червените чушки поевтиняха с 4,2% до 4,11 лв/кг.

Картофите продължават да се продават по 1,29 лв/кг., а цената на морковите се понижи с 4,2% до 1,36 лв/кг. При зелето е отчетено поскъпване с 4,2% и то се продава по 1,24 лв/кг.

Ябълките поевтиняха с 9,9% до 1,28 лв/кг. Лимоните поскъпнаха с 3,1% до 2,32 лв/кг. Портокалите запазиха цената си и се продават по 1,84 лв/кг. Бананите обаче поскъпнаха с 1% до 3,07 лв/кг.

Брашно тип "500" повиши цената си с 2,2% до 1,41 лв/кг. Оризът поевтиня с 0,9% и се продава по 3,19 лв/кг.

Цената на олиото намаля с 2,3% до 3,44 лева за литър в края на седмицата. Захарта остана на старата си цена и се продава по 2,50 л лв/кг.  

Кравето сирене поскъпна с 0,8% до 11,28 лв/кг., а кашкавалът тип "Витоша" се продава с 0,5% повече на 17,65 лв/кг. Пакетче краве масло от 125 грама поевтиня с 1,2% до 2,57 лева.

Пилешкото месо поскъпна с 1,8% до 6,15 лв/кг. Яйцата (размер М) поевтиняхас 1 стотинка и се продават по 0,40 лева за брой на едро. 

Храните на едро поскъпват за втора поредна седмица
4556
 

Последни материали
Виж
Първото подпомагане през 2025 г.
ДФЗ отпуска над 45,6 млн. лева помощи за говеда, биволи, овце и кози
Работещите по места
С мирен протест чиновници от ДФЗ искат 30% увеличение на заплатите
Кампания
От WWF ще инструктират хората как да се държат, ако видят мечки в гората
Министърът отговаря
Магазин за хората ЕАД ще залага на онлайн продажби, както и В2В търговия
Цената ѝ е надолу със 7,5%
България е трето място в ЕС по износ на пшеница след Франция и Румъния
Различни интервенции
Последен срок да подавате проекти за създадени групи и организации на производителите
Свързани материали
Виж
Надолу са грозде, краставици, ябълки
Храните са поевтинели, годишната инфлация е 5,6%
На 16 октомври
Нищо интересно в земеделието: Депутатите обсъждат Закона за храните
Пазари
Европейци и азиатци заливат с инвестиции хранителната индустрия на Турция
Европарламентът иска постоянен контрол при вноса
Какво ядем? БАБХ прави само 150 проби за пестициди в храните при границите ни
В Интер Експо Център от 12 ноември
ИНТЕРФУД & ДРИНК 2025 разкрива новите тенденции и технологии в хранително-вкусовата индустрия
Търговете на държавни земи ще се извършват по наредба
Депутати обсъждат промени в 7 закона – от храните до земеделските земи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини