Начало » Новини » Страната

Храните на едро поскъпнаха преди Великден

Съвсем според традицията
Синор.БГ / 16.04.2023 г.
Храните на едро поскъпнаха преди Великден

Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява цените на хранителните стоки на едро в България, през тази седмица се повиши с 1% до 2395 пункта, след като отстъпваше в продължение на 4 поредни седмици от рекордното ниво от 2480 пункта, достигнато на 10 март, съобщиха от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата. Базовото ниво на индекса за цените на храните на едро от 1000 пункта е от 2005 година.

Цената на оранжерийните домати скочи с 24,2% до 3,90 лева за килограм преди Великден. Оранжерийните краставици поскъпнаха с 4,4% и се продават по 4,01 лв./кг. Червените чушки обаче поевтиняха с 6,5% до 4,20 лв./кг.

Цената на картофите се понижи с 2,3% и се продават по 1,29 лв./кг., а морковите поевтиняха с 1,4% до 1,37 лв./кг. Цената на зелето обаче скочи с 20% и то се продава по 1,25 лв./кг.

Ябълките поевтиняха с 12,6% и се продават по 1,32 лв./кг. Цената на лимоните отстъпи с 0,4% до 2,26 лв./кг. Портокалите поскъпвнаха с 5,6% и се продават по 1,90 лв./кг. Цената на бананите се понижи с 0,7% и те се продават по 3,04 лв./кг.

Брашно тип "500" повиши цената си с 4,5% до 1,40 лв./кг., но оризът поевтиня с 1,2% и се продава по 3,20 лв./кг.

Олиото поевтиня с 2,5% и се продава по 3,47 лева за литър в края на седмицата. Цената на захарта се понижи с 1,6% до 2,49 лв./кг.

Цената на кравето сирене се понижи с 0,4% до 11,24 лв./кг., а кашкавалът тип "Витоша" се продава с 2,4% по-скъпо – по 17,57 лв./кг. Пакетче краве масло от 125 грама поевтиня с 3% до 2,55 лева.

Пилешкото месо отстъпи с 1,3% до 6 лв./кг.Цената на яйцата (размер М) остана без промяна и те се продаваха по 0,41 лева за брой на едро дни преди Великден.

Храните на едро поскъпнаха преди Великден
5574
 

Последни материали
Виж
До края на октомври
САЩ удължи с 6 месеца дерогацията за Лукойл
ДФЗ
Помощ de minimis за говедовъди: Прием на заявления до 27 април
БАБХ
На границата при Дунав мост са иззети още 328 кг незаконни храни
МОСВ
Големите язовири са пълни до 80 процента от обема си
Ракетната защита против градушки се открива на 15 април
Намаляват износът и вносът
Търговският излишък на храни в ЕС се увеличи до 3.2 млярда евро
Свързани материали
Виж
БАБХ
На границата при Дунав мост са иззети още 328 кг незаконни храни
Намаляват износът и вносът
Търговският излишък на храни в ЕС се увеличи до 3.2 млярда евро
За нарушения на проследимостта им и на температурния режим при превоза
Спряха близо 190 килограма опасни храни за детска градина във Враца
Получени са близо 700 сигнала за нередности
За месец Агенцията по храните попадна на 262 тона храни с нарушения, затвори 27 обекта
Масови нарушения в преработвателни и складови обекти в Хасковско
Запечатаха нерегистриран склад с храни без етикети в Свиленград
Заедно с 12 опаковки забранени в ЕС препарати за растителна защита
Иззеха близо половин тон кайма, сирене и картофи на границата със Сърбия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини