Начало » Хоби земеделие » Малката градина
14.03.2023 г.

По-добре не подхранвайте разсада със захар!

Ценни съвети за градинарите
По-добре не подхранвайте разсада със захар!

sinor.bg

Приготвянето на захарна вода за подхранване на разсада е една от препоръките, които се разпространяват широко в началото на всеки сезон. Може ли да се прилага тази процедура, която, както се посочва в повечето източници, стимулира развитието и жизнения тонус на младите растения? Знаем, че правилното и балансирано подхранване на разсада е много важно, no дали тази идея не е от поредицата „лоши съвети“.

На какво се основава тази препоръка?

Подхранването на разсада със захар се основава на идеята, че захарта осигурява допълнителни количества въглехидрати, които растенията усвояват през кореновата система и по този начин стимулират растежа. Съветите се свеждат до приготвяне на захарен разтвор, който след охлаждане се използва за поливане на разсада.

А каква е действителността?

В действителност подхранването на разсада със захар не действа нито като тор, нито като стимулант. Причината е крие в това, че растенията нямат храносмилателна система и не могат да усвояват захар. А захарите, които растенията произвеждат, представляват глюкоза, която е монозахарид. Индустиалната захар е полизахарид – сложни захари, състоящи се от вериги монозахариди, които се разграждат много трудно.

Корените на растенията не са в състояние да поглъщат и усвояват полизахаридите. Обикновената захар, разтворена във вода, дори блокира усвояването на вода от кореновата система и води не до просперитет, а до увяхване на разсада и даже до загуба.

Цветарите използват захарна вода и могат да имат възражения в отговор на тази теза. Да, наистина – в някои цветарски магазини даже се предлагат малки опаковки хранителна среда на захарна основа, която се добавя във вазата. Има разлика, защото се отнася за рязан цвят и за разлика от корените на растенията, стъблата могат да я абсорбират, като възстановява техните въглехидрати. Захарта просто изпраща лъжлив сигнал, че растението е живо и здраво и трябва да продължи да цъфти. Този ефект е временен и в крайна сметка – цветята умират.

Единственият разумен вариант за подхранване на разсада със захар е възможен в случай на предозиране с азот. За разсада в ранна възраст излишният азот е много вреден, защото на този етап се формира кореновата система и са необходими фосфати, а щом корените са слаби, тогава листата и стъблата ще умрат. При този сценарий поливането със захарна вода ще активира хранещите се с азот почвени микроорганизми, което ще позволи натрупване на биомаса, която ще разгради излишния азот.

Изводът е ясен – нормално развиващият се разсад не се нуждае от допълнителна захар, особено от индустриалната, защото добавянето й само ще навреди, като задушава корените и пречи на усвояването на вода, а съответно и хранителни вещества.

По-добре не подхранвайте разсада със захар!
17096
 

Последни материали
Виж
За помпената станция на яз. „Пясъчник“
„Напоителни системи“ пусна обществена поръчка за 25 700 000 лева
Обучават горските по лесовъдство
Евробарометър
Почти цяла Европа определя климатичните промени като глобална заплаха
Народно лечение
Содата помага срещу брашнеста мана по краставиците
МЗХ
Забраните за косене в сезона на пожарите!
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Свързани материали
Виж
Алтернативи
Потенциал за отглеждане на стевия в България
Полезни съвети
Мит или истина е употребата на захар за подхранване на разсада
Въвеждаме мита за американски селскостопански продукти
За първите 6 месеца на сезона общността е получила едва 1,6 на сто от украинския износ
България е лидер във вноса на захар в ЕС от Украйна през февруари
Количествата са равни на 5 дванадесети части от годишната митническа квота
Определени са нови квоти за внос на яйца и захар от Украйна в ЕС до 5 юни
Призив към следващия парламент
Време е и в България да има данък върху захарта и сладкишите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини