Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Овощарите в ЕС ще насочат повече ябълки за преработка

Заради непосилните разходи за съхранение остават само висококачествени плодове
Синор.БГ / 15.12.2022 г.
Овощарите в ЕС ще насочат повече ябълки за преработка

Ръстът на цените на енергоносителите принуждава производителите на ябълки в Европейския съюз да променят плановете си за реколтата, като част от тях решиха да не я събират цялата заради непосилните разходи за съхранение, съобщи електронното издание FreshPlaza. Оттам изтъкват, че това неизбежно ще се отрази на пазара на ябълки през селскостопанския сезон 2022-2023 г.

Мнозина производители изпращат за преработка голяма част от ябълките с по-ниско качество, оставяйки за съхранение само висококачествени плодове. От министерството на селското стопанство на САЩ прогнозират, че използването на ябълките в ЕС за преработка ще нарасне с 12,5% в сравнение със същия период на миналия сезон. Ръст се очаква в Полша, Германия, Австрия и Франция и това може да доведе до увеличаване на предлагането на ябълков концентрат през сезона, забавяйки повишаването на цените му, докато производствените разходи на преработващите предприятия нараснаха в значителна степен.

От FreshPlaza отбелязват в тази връзка, че някои преработващи предприятия в Китай са спрели производството по-рано от обичайното, за да избегнат ръста на разходите, което на свой ред води до свиване на предлагането и повишаване на цените. През ноември цените на китайския ябълков сок в САЩ са се повишили с 10,3% в сравнение с октомври и с 27,15% спрямо ноември 2021 г. до около 3,40 долара за литър.

Овощарите в ЕС ще насочат повече ябълки за преработка
9680
 

Последни материали
Виж
Промени в наредба 9
Фермери с неясноти по смесеното отглеждане на биозеленчуци на открито
Ценовата експлозия на зърнените пазари след американския удар в Ирак
Потребителската кошница е 57 евро
Шефът на БАБХ Мавровски влиза в Координационния център за еврото
Доклад на три институции
ООН: Над 1,1 милиарда души по света се страхуват, че ще загубят земята си
Сблъсък между Макрон и фон дер Лайен
Франция се противопоставя на решението на фон дер Лайен да пусне стоките на Меркосур
Статистика към 20 февруари 2026 г.
Износът на пшеница е застрашен – запасите ни остават твърде големи
Свързани материали
Виж
Промени в наредба 9
Фермери с неясноти по смесеното отглеждане на биозеленчуци на открито
Европейски форум за финансиране на агробизнеса 2026 събира експерти във Варшава
Заради обявеното от ЕК временно прилагане на споразумението с Меркосур
Копа-Коджека: Селскостопанският сектор в ЕС понася пореден тежък удар
МЗХ предлага да се удължи срокът за прием на заявления по интервенцията „Инвестиции в земеделските стопанства“
Отличници са ечемикът и твърдата пшеница, при меката ръстът вече е 10 на сто
Износът на зърно от ЕС нарасна с близо 20 на сто спрямо миналия сезон
Агрометеорологична прогноза за периода 28 февруари – 6 март 2026 година
Топлото време ще досъбуди есенниците, съществени валежи не се очакват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини