Начало » Новини » Света

Експерти продължават да понижават прогнозите за добивите в ЕС заради сушата

Спрямо май всички основни култури търпят корекции надолу
Синор.БГ / 23.06.2022 г.
Експерти продължават да понижават прогнозите за добивите в ЕС заради сушата

Добивите от меката пшеница в Европейския съюз през селскостопанския сезон 2022-2023 г., започващ на 1 юли, се очертават около 5,8 тона от хектар, обявиха в редовния си месечен отчет за юни експерти на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS), цитирани от електронното издание АПК-Информ. Предвиждането е с 2% под оценката им от май и ако се оправдае, добивите ще останат с 5% под миналогодишните и с 1% под средния показател за последните 5 години. При твърдата пшеница очакванията са за по-значителен спад, като юнската прогноза е занижена с 5% спрямо направената през май и при сбъдването ѝ добивите ще останат с 3% под получените през настоящия сезон и 2% под средния резултат за последните 5 години.

Преразглеждането на прогнозата в посока на понижение е следствие от задържането на сушата, обхванала големи части от Европа, в съчетание с висока температура на въздуха, по-конкретно във Франция, Италия, Германия, Испания, Полша, Румъния и Словакия. Същевременно по-ниски от обичайните температури на въздуха задържат развитието на селскостопанските култури в държавите от района на Балтийско море.

За засетия през есента ечемик експертите на MARS са понижили прогнозата за добивите с 1% спрямо направената през май до 5,7 тона от хектар, което би означавало спад от 6% спрямо настоящия сезон. При царевицата намаляването на прогнозата с 1% до 7,9 тона от хектар ще означава и спад на добивите в ЕС в същия размер на годишна база.

Колкото до маслодайните култури, оценката за добивите от рапица е свалена с 2% спрямо публикуваната през май до 3,1 тона от хектар, като свиването е същото и спрямо настоящия сезон, докато за слънчогледа прогнозата е понижена само с 1% до миналогодишните 2,4 тона от хектар.

Експерти продължават да понижават прогнозите за добивите в ЕС заради сушата
9889
 

Последни материали
Виж
МЗХ започва изграждане на мрежа от наземни генератори със сребърен йодид за борба с градушките
Франция, Италия и Полша искат защита за агросекторите си
ЕК ще публикува днес търговското споразумение с МЕРКОСУР
Предстоящо
На 9 септември в Смолян НССЗ организира обучение за картофопроизводителите
Южноцентралното държавно предприятие с проект за над 6 милиона ще намалява щетите от мечки
ДФЗ
Доплащането за младите фермери е близо 2,50 лева на декар
БАБХ
Фермери питат Илиян Костов как ще протекат ваксинациите срещу шарка
Свързани материали
Виж
Спад с над 11% при реколтата от овес
Производството на пшеница в Хърватия се очаква да достигне 890 000 тона
Практика
По-ранното засаждане на зимен чесън е по-успешно
При меката пшеница обаче оценката е завишена спрямо тази от юли
ЕК понижи рязко прогнозата за реколтата от царевица в ЕС през сезона
Франция спря разпространението на заразния нодуларен дерматит по говедата
На 12 ноември ще стартира изложение ПЪТЯТ НА МЛЯКОТО
Правителството одобри
Тракийският университет вече ще обучава в софтуерно инженерство и зелена енергетика
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини