Начало » Новини » Света
09.01.2022 г.

Храните в света поевтиняха слабо през декември спрямо ноември

За годината обаче е отчетен ръст от близо една четвърт
Храните в света поевтиняха слабо през декември спрямо ноември

През декември 2021 г. храните поевтиняха слабо в световен мащаб вследствие най-вече на понижението на цените на растителните масла и захарта, съобщиха от Организацията за земеделие и прехрана. Стойността на индекса на цените на храните, изчисляван от агенцията към ООН и отразяващ месечната динамика в цените на избрани зърнени култури и растителни масла, млечни и месни продукти, както и на захарта, се понижи с 0,9% спрямо ноември до 133,7 пункта, но въпреки това остана с 23,1% над показателя за декември 2020 г. С изключение на млечните продукти останалите подиндекси се понижиха в сравнение с ноември, но на годишна база всички отчетоха значителен ръст.

Усреднената стойност на подиндекса за зърнените култури се понижи с 0,6% през декември спрямо ноември до 140,5 рункта, след като нарасналото предлагане на пшеница след прибирането на реколтата в Южна Америка и намалялото търсене за внос натиснаха цените на зърнената култура. Царевицата обаче поскъпна на фона на активно търсене и заради опасенията за последиците от продължителната суша в Бразилия. Повишаване на цените бе отчетено при соргото, но ечемикът и оризът поевтиняха слабо, включително и заради обезценяването на валутите на основни страни-износителки на ориз спрямо щатския долар. За 2021 г. като цяло цените на пшеницата и царевицата се повишиха съответно средно с 44,1% и 31,3% благодарение на активното търсене и ограниченото предлагане, особено от основни износители на пшеница. Единствената зърнена култура, включена в изчисляването на подиндекса, която поевтиня през 2021 г., бе оризът, като спадът е средно с 4% спрямо 2020 г. на фона на изострената конкуренция между основните доставчици.

Подиндексът за растителните масла през декември отчете спад от 3,3% в сравнение с ноември до 178,5 пункта, отстъпвайки вече значително от достигнатото през октомври рекордно високо ниво. Основните двигатели на понижението са цените на палмовото масло и слънчогледовото олио, докато тези на соевото и рапичното масло са на практика непроменени. Слабото търсене за внос вследствие на разширяващата се заболеваемост от коронавирс натисна цените на палмовото масло и олиото. При соевото и рапичното масло подкрепа за цените оказа активното търсене за внос най-вече от Индия и запазващото се недостатъчно предлагане в световен мащаб. Средната стойност на подиндекса за годината обаче е максимално от започването на изчисляването му и е с цели 65,8% над показателя за 2020 г.

Единственият подиндекс с ръст през декември на месечна база бе този на млечните продукти, като увеличението е с 1,8% до 128,2 пункта. Спрямо декември 2020 г. подиндексът се е повишил със 17,4%. Продължи поскъпването на маслото и сухото мляко на фона на силното търсене за внос в световен мащаб и ограниченото предлагане при относително слабото производство в Западна Европа и Океания. Въпреки спада в добитите количества мляко в Западна Европа бе отчетен ръст на производството на сирена и известен спад на цените им, докато производството на останалите видове млечни продукти намаля. Стабилно високото търсене за внос, особено от азиатските държави, поддържаше ръста на цените през цялата година.

При месните продукти спадът на подиндекса за цените в световен мащаб през декември е минимален до 111,3 пункта от 111,4 пункта през ноември, но остана със 17,4% над стойността си за декември 2020 г. За пореден месец обаче окончателната стойност на подиндекса може да бъде коригирана заради използването на прогнозни данни при изчислението му след непостъпила навреме информация. Птичето месо поевтиня вследствие на нарасналото предлагане за износ, а при овчето месо то дойде основно от Океания.  Междувременно цените на свинското се понижиха за 6-ти пореден месец, макар и незначително през декември, заради свитото търсене от Китай, което бе компенсирано до голяма степен от ръста на продажбите преди Коледа в основните страни-производителки. В рамките на 2021 г. в най-голяма степен се повишиха цените на овчето месо, следвани от говеждото и птичето, докато свинското поевтиня незначително.

Подиндексът за цените на захарта през декември се понижи с 3,1% в сравнение с ноември до 116,4 пункта, достигайки най-ниската си стойност за последните 5 месеца. Спадът бе обусловен от намалялото търсене в световен мащаб на фона на разпространението на коронавирусния щам „Омикрон” и въвеждането на ограничителни мерки в редица световни региони. Обезценяването на бразилския реал спрямо щатския долар и поевтиняването на етанола също допринесоха за понижаването на цените на захарта. През 2021 г. обаче средната стойност на подиндекса се оказа максималната от 2016 г. насам, като основната причина бе в запазващите се опасения за свиване на производството в Бразилия при нарастващо търсене в световен мащаб.

Храните в света поевтиняха слабо през декември спрямо ноември
5295
 

Последни материали
Виж
Цялата партида е изтеглена от пазара и насочена за унищожаване
Спряха дейността на производителя на козунак с батерия, продаден в столичен магазин
Съответно и закупените количества намаляват
Пшеницата продължава да поскъпва на търга в Алжир
Възможност от локални наводнения
Жълт предупредителен код за обилни валежи обяви за днес НИМХ
Щетите още не са изчислени, но на места достигат 85-90 на сто
Силна градушка опустоши лозя в Бургундия
Гърците от северната част на страната пътуват до България за пазаруване
Цените на агнешкото в Гърция остават високи
Българските агнета ще останат непродадени заради слаба дистрибуция
Великденската трапеза излиза с 6 на сто по-евтино от миналата година
Свързани материали
Виж
Няма сериозни нарушения при проверките през последната седмица
Магазини продават агнешко с неясен произход, изборът е на купувача
Могат да участват фирми в областта на хранително-всуковата промишленост и агросектора
На 25 април се организира българо-украински бизнес форум
Спадът при захарта не успя да компенсира скока в цените на растителните масла
Храните в света поскъпнаха за пръв път от 8 месеца през март
Вътев: С двете лаборатории на „Капитан Андреево” държавата си връща контрола върху вноса от 3-и страни
Пазарът на храни е устойчив от началото на годината
Председателят на ДКСБТ не очаква сериозни повишения на цените около Великден
Заради ниски продажни цени, нараснали разходи и административни изисквания
Все повече австрийски фермери зарязват биоземеделието
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини