Начало » Пазари » Маслодайни култури

Цената на рапицата надхвърли 800 евро за тон на борсата в Париж

Поскъпването на биогоривата поддържа котировките в маслодайния комплекс като цяло
Синор.БГ / 07.01.2022 г.
Цената на рапицата надхвърли 800 евро за тон на борсата в Париж

Продължаващото поскъпване на биодизела поддържа котировките на рапицата, чието предлагане в Европейския съюз е ограничено, а вносът от Канада и Австралия остава слаб, съобщиха от френската компания за търговия и превоз на селскостопански продукти GrainTrade, цитирани от електронното издание УкрАгроКонсалт. Вследствие на това спекулативното повишаване на цените на рапицата на борсата във френската столица Париж продължава и те вече надхвърлиха 800 евро за тон, достигайки 806,5 евро (911,9 долара) за тон. От началото на годината поскъпването е със 7%, а за последния месец – с 18,6%. Цените по фючърсните договори за доставка на рапица през май обаче засега се повишиха само с 5 евро до 754,5 евро (853,1 долара) за тон, а за последния месец – с 6%, като за доставка през август месечният ръст е едва 0,8% до 585,75 евро (662,3 долара) за тон.

На борсата в канадския град Уинипег цената по фючърсите за канолата с доставка през януари се повиши с 30 канадски долара до 1042,9 канадски (815 щатски) долара, като през последния месец увеличението е с 1,5%, колкото е и по мартенските фючърси.

Котировките за рапицата се поддържат и от поскъпването на соята, предизвикано от недостатъчните валежи в Южна Америка.

Основният двигател на ръста на цените на маслодайните култури обаче е запазващото се силно търсене на биодизел в ЕС заради повишаването на показателя при смесването му в отделни държави-членки на общността. През 2021 г. цените на всички видове биодизел в северозападна Европа достигнаха рекордни нива заради спада на внасяните количества с 19% спрямо 2020 г. след ограничаването им от Аржентина до 1,2 млн. тона годишно, намалялото предлагане на употребяваните масла за готвене вследствие на ограниченията за работата на заведенията за обществено хранене заради пандемията и свиването на доставките на канола от Канада след слабата реколта там.

Поскъпването на горивата обаче активизира продажбите на електрически автомобили, което през следващите 2-3 години ще съдейства за намаляване на потребяваните количества автомобилни горива.

Цената на рапицата надхвърли 800 евро за тон на борсата в Париж
15856
 

Последни материали
Виж
Под 30% е събираемостта на ренти до август
Адванс Терафонд е продал над 4300 дка земеделска земя от началото на годината
Християнски празници
17 септември – Денят на светите София, Вяра, Надежда и Любов
Проект за промени в устройствените правилници на ДФЗ и МЗХ
Ново звено във фонд "Земеделие" ще отговаря за връзките с Европа
Инспектирани са над 38,5 милиона декара
В края на кръстосаните проверки двойно заявени са 7 420 декара
Предстоящо
Първи празник на лютеницата в Първомай - на 4 октомври
Сезонните прегледи поскъпват повече от годишните
Нов скок в таксите за земеделската техника – до 3 пъти по-скъпи прегледи
Свързани материали
Виж
Сухото време и ниските цени заради митото върху износа спъват кампанията
В Украйна засяха само 33 на сто от площите с есенна рапица в оптималния срок
При рапицата обаче корекцията е в посока на повишение
Свиват оценката за реколтата от слънчоглед в ЕС заради България и Румъния
Цените на растителните масла се стабилизират преди новата реколта 2025/26
Мярката важи за търговците, но не и за фермерите и кооперативите
Митото върху износа на рапица и соя от Украйна влиза в сила на 1 октомври
Жътвата в Украйна напредва
Към 1 август
Украинските фермери са ожънали над 15 милиона тона зърнени и бобови култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини