Начало » Пазари » Зърно

Държавната зърена компания на Украйна няма с какво да плаща милиарден кредит към Китай

Заради държавната гаранция може да се наложат плащания от бюджета
Синор.БГ / 22.10.2021 г.
Държавната зърена компания на Украйна няма с какво да плаща милиарден кредит към Китай

„Украинската държавна зърнена компания” не разполага с достатъчно средства за погасяване на вноските си по кредита от 1,5 млрд. долара, получен от Китай още през 2012 г., който трябва да бъде върнат до 2027 г., заяви председателят на управата на компанията Василий Коваленко в интервю за местното електронно издание Укринформ.

Кредитът бе отпуснат с държавна гаранция, като целта бе организирането на редовни доставки на селскостопанска продукция за Китай. Ако компанията фалира, средствата трябва да бъдат платени от държавния бюджет.

„Ако не намерим изход, ще се наложи да да се задейства държавната гаранция, т. е. да се плати от държавния бюджет. Тук са възможни два варианта: или държавата да преведе поредната вноска по кредита, а това са 96 млн. долара, или по искане на банката да плати оставащите дължими 900 млн. долара с лихвите”, обясни Коваленко. Той изтъкна, че „нито един от тези варианти не ни устройва, затова трябва да побързаме с решението”.

Все още не са започнали преговори с Китай, но се налага обсъждането на преструктуриране на кредита, промяна на лихвите и сроковете, както и отделно договаряне с търговските партньори за цените и условията по доставките.

Коваленко припомни, че според споразумението от 2012 г. Украйна трябва да изпраща за Китай по 5 млн. тона зърно годишно, но на практика за целия период досега са доставени общо около 6 млн. тона. Компанията търпи постоянни претенции за неизпълнение на доставките.

От Укринформ отбелязват, че правителството на страната е създало междуведомствена работна група, която да се заеме с проблема за изплащане на вноските по кредита на „Украинската държавна зърнена компания”. Оттам уточняват, че през 2021 г. компанията губи 87,5 млн. гривни (3,333 млн. долара), а за последните 5 години натрупаните загуби достигат 10 млрд. гривни (над 380 млн. долара). През септември пък Върховният антикорупционен съд на Украйна оправда трима фигуранти по дело за разхищение на 88 млн. гривни от компанията.

Държавната зърена компания на Украйна няма с какво да плаща милиарден кредит към Китай
10808
 

Последни материали
Виж
БАБХ
Олиото от аржентинския слънголед вече се изнася за Египет и Индия
Преведено е обвързаното подпомагане
Над 32 млн. евро стигнаха до производителите на плодове и зеленчуци
МОСВ - актуална справка
Язовирите са със 17 на сто по-голям воден обем от април 2025 г.
Съвети към градинарите
Златно правило за плодородие на доматите
Вносът от Гърция определя цената
Ягодите закъсняват с две седмици – какво се случва с реколтата тази пролет
Скандал
Шефове на губещи държавни фирми в земеделието с по-високи заплати от министрите
Свързани материали
Виж
Приходите през първото тримесечие са скочили със 74 на сто на годишна база
Месечният износ на яйца от Украйна изкачи 5-годишен връх през март
В ЕС са доставени над 30 на сто, в страните от Близкия изток – над 25 на сто
В Украйна отчитат слаб спад в износа на птиче месо през миналата година
След ръста в цените на петрола, растителните масла и местния слънчоглед
Слънчогледовото масло поскъпна в украинските пристанища до 4-годишен връх
След като топлото време наесен докара растенията до фаза 4-ти лист
Зимните студове унищожиха повечето посеви с есенен грах в южна Украйна
При слабата миналогодишна реколта и оферти от 1 долар през лятото
Украински пчелари се оплакват от едва 3 долара изкупна цена на меда
Слънчогледът и рапицата поскъпват в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини