Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци
04.09.2021 г.

Дините в Украйна поевтиняха до 3 цента за килограм на едро

Износът куца заради пренебрегването на хибридните сортове без семки
Дините в Украйна поевтиняха до 3 цента за килограм на едро

Производителите на дини в Украйна са в шок, след като изкупните цени всяка седмица чупят рекордите по спад, при това перспективите за поевтиняването все още не са изчерпани, сочат данни на анализатори на електронното издание EastFruit. Средната цена на едро на качествените дини в основните райони на производството през тази седмица не надхвърля 80 копейки (3 цента) за килограм – 3 пъти по-малко от същата дата през 2020 г. и най-ниската цена за последните 4 селскостопански сезона.

През тази година сезонът на дините започна със закъснение от 2 седмици спрямо средния дългогодишен график и началните цени бяха значително по-високи от обичайните. Към 16 юли дините се продаваха по 12 гривни (45 цента) за килограм. Само за 6 седмици обаче цените на едро се сринаха 15 пъти. Производители коментират, че никога не се е стигало до подобен спад на цените, а впечатлението им се потвърждава от анализатори на проекта „АПК-Информ: плодове и зеленчуци”, които от 18 години извършват постоянно седмично наблюдение на цените на едро на плодовете и зеленчуците в Украйна. Те помнят понижаване на цените на едро и под 80 копейки за килограм, но при съвсем различни валутни курсове. Толкова рязко поевтиняване на дините между началото на сезона и разгара му не е отчитано никога.

Вземайки предвид по-късното започване на сезона, предлагането на дини на пазара може да се продължи да се увеличава още поне 2 седмици, а това ще натисне ооще повече цените. Производителите се опасяват, че прибирането на реколтата ще се окаже неизгодно.

Цените могат да бъдат подкрепени от по-систематичен износ, след като в Полша, която е основен пазар за украинските дини, те се продават до 36 цента за килограм – 12 пъти по-скъпо, отколкото в Украйна. И тук обаче цените са с 30% под миналогодишнита, докато разходите за логистика и транспорт се повишиха. Данни на анализатори на EastFruit пък показват, че доставките на дини от Украйна вече са се отразили в поевтиняването им в Полша, където преди 2 седмици цените на едро се повишаваха, докато през миналата спаднаха значително.

„През миналата година Украйна се върна сред 25-те най-големи световни износители на дини, като достави на външните пазари рекордните 33,9 хил. тона. Но 2020 г. бе особена – през тази година и транспортът струва по-скъпо, и цените на дините в Европа са по-ниски, което намалява привлекателността на износа. Друг проблем в развитието на износа на дини от Украйна е ограниченото отглеждане на онези хибриди, които се радват на повишено търсене на пазарите в ЕС, а именно неголемите дини без семки. Затова украинските износители продължават да доставят продукцията най-вече в онези страни, където потребителите са свикнали с тях – Полша, Литва, Латвия, Естония, Молдова, Беларус и Румъния. Доставките за Швеция, Германия и Великобритания обаче, които биха били перспективен канал за реализация с привлекателни цени, остават много ограничени”, обясни Андрий Ярмак, икономист в инвестиционния отдел на Организацията за земеделие и прехрана.

Дините в Украйна поевтиняха до 3 цента за килограм на едро
11243
 

Последни материали
Виж
Има изключения за някои животни
БАБХ забрани придвижването, търговията, транспорта и извеждането на паша на ДПЖ в област Пловдив
Държавите само ще решават как да разпределят средствата
Кошмарът, че Брюксел ще вкара парите за земеделие в общ гигански фонд, утре ще се сбъдне?
Втора част от графика
График за изнесените офиси на НССЗ в страната
Пуск
С ремонтирания канал „Алеко-потока“ ще се напояват над 90 хил. дка в Пловдивско и Пазарджишко
6 млн. лв. ще струват по-високите заплати в сектора
Финансови инспектори проверяват горските предприятия защо са на загуба
Картофите са поевтинели с 15,6%
4,4 на сто е годишната инфлация, цената на зелето се е срутила през юни
Свързани материали
Виж
Украински производители на домати и краставици пред фалит от евтин внос от Турция
Заради метеорологичните крайности и военните действия
Жътвата на пшеницата в Украйна върви със закъснение от 2-3 седмици
Политики
И Румъния като България иска защита при вноса на храни от Украйна
Към днешна дата украинските фермери са ожънали над 2,5 млн. тона зърнени и бобови култури нова реколта
Очакванията са тенденцията да се запази и през настоящия сезон
Износът на рапица от Украйна падна до минимум за последните 3 сезона
Позиция за Съвета на ЕС по земеделие и рибарство
България протестира срещу високите квоти за внос на храни от Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини