Начало » Новини » Страната
13.12.2020 г.

Никой не обръща внимание на украинската царевица

Високата цена и слабото търсене убиват търговията
Никой не обръща внимание на украинската царевица

Котировките за износ на произведената в Украйна царевица се понижават на фона на слабото външно търсене и запазващата се силна конкуренция на световния пазар, като в момента цената FOB в пристанището на Одеса е 227 долара за тон, а за доставка до Одеса – 216 долара за тон, става ясно от данни на компанията за пазарни анализи и прогнози Refinitiv, цитирани от електронното издание AgroPortal. Изчакването на публикуването на месечния доклад на министерството на селското стопанство на САЩ през тази седмица  и неясната динамика на пазара на фючърси съдействаха за понижаването на търговската активност, посочват от компанията.

„Основните вносители предпочитат да купуват по-евтината царевица от САЩ или Южна Америка, при това цената на търсене CFR често съвпада с предлаганата на база FOB за украинското зърно. Някои вносители пък вече са закупили количествата, които ще им стигнат до март 2021 г.”, коментират търговци. Украинските фермери пък предлагат царевицата неохотно по занижена цена и често спират продажбите, а износителите не бързат да купуват при слабото търсене от чужбина.

Междувременно някои износители на царевица от Украйна преценяват възможностите за сключване на сделки за доставка през февруари-март, но липсата на премия по форуърдните доставки, които се оценяват на 227-228 долара за тон FOB, често ги отказва от спотова търговия, като те предпочитат да сключват сделки на хартия, макар и с определена предпазливост.

Част от търговците обаче споделят, че трябва да изпълняват вече сключени договори за доставка през януари, затова планират да продължат покупките на царевица и през декември.

Никой не обръща внимание на украинската царевица
9708
 

Последни материали
Виж
Силен спад се очертава при захарното цвекло и малините, по-слаб при соята
В Сърбия очакват ръст на реколтите от пшеница и слънчоглед
МОСВ
Мониторинг на почвите показва замърсяване под 58 склада за пестициди
Отново бяха закупени само 60 000 тона при планирани 120 000 тона
Българската пшеница спечели търга в Йордания при слаб ръст на цените
Екстремни студове предизвикаха измръзване на овошки и зимни култури в Чили и Аржентина
Университет Бокони/EconPol Europe
Приблизително 100 милиарда евро от финансирането по програма „Хоризонт“ са изхарчени грешно
Три институции и граждани са казали
Честито! Животновъд с 11 телета и 110 овце премина през цедката на РИОСВ Бургас
Свързани материали
Виж
Зеленски подписа закон, за изравняване на Украйна до европейските стандарти в рибарството и аквакултурите
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Осем земеделски асоцииации искат пълни подробности по споразумението между ЕС и Украйна
Украинските фермери ще се учат на ЕС стандартите
Ново споразумение с Украйна запазва квотите за чувствителни земеделски продукти
Със средно 213 килограма от декар пшеница и 274 килограма ечемик
Доста под миналогодишните са добивите от зърно в Украйна в началото на жътвата
Главния изпълнителен директор на Yara проучва възможностите за бизнес в Украйна
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини