Начало » Пазари » Животинска продукция

ЕС увеличава износа на месо въпреки коронавируса

Благодарение на доставките на свинско и въпреки спада при птичето
Синор.БГ / 12.12.2020 г.
ЕС увеличава износа на месо въпреки коронавируса

Въпреки продължаващото разпространение на коронавируса по света износителите на месо и жив животни от Европейския съюз са успели да разширят бизнеса си през първите 3 тримесечия на 2020 г. в сравнение със същия период на миналата година, сочат предварителни данни на Европейската комисия. Износът е нараснал с 11,9% (616 хил. тона) до 5,78 млн. тона.

Данните не включват Великобритания, тъй като само част от статистиката на Обединеното кралство бе достъпна до юли, а митническите правила още не са типичните за трета страна. Факт е обаче, че продажбите на всички видове месо от доставчици от ЕС на британския пазар са намалели значително. Ако все пак на Великобритания се гледа като на трета страна и въпреки непълните данни, ръстът на износа на месо и живи животни от ЕС е над 2 пъти по-малък – едва 294 хил. тона.

Увеличаването на доставките през периода януари-септември за трети страни се дължи основно на свинското месо, като износът му е нараснал с 20% спрямо първите 9 месеца на миналата година до 3,9 млн. тона. Това се случва най-вече заради увеличените доставки за Китай, Хонконг и Виетнам, докато други големи клиенти като Япония, Южна Корея и Филипините са свили покупките от общността. Без данните за Великобритания приходите от износа на свинско от ЕС са се увеличили с 35% до 8,8 млрд. евро в сравнение с първите 3 тримесечия на 2019 г.

При говеждото, включително износа на живи животни, доставчиците от ЕС отчитат лек ръст на продажбите в трети страни спрямо същия период на миналата година – с 0,8% до 517 800 тона. Увеличението се дължи на замразеното говеждо и преработените продукти, докато при говедата за клане и репродуктивните животни доставките отчитат спад. Приходите също са намалели – с 2,6% до 1,65 млрд. евро.

Доставките на птиче месо за трети страни обаче са се свили с 3,4% спрямо първите 9 месеца на миналата година до 1,29 млн. тона. Най-силен е спадът в износа за Украйна, ЮАР, Бенин и Виетнам. Заради понижаването на цените вследствие на пандемията от коронавирус понижаването на приходите е още по-голямо – с 6,1% до 1,44 млрд. евро.

От ЕК не публикуват данни за износа на овче и козе месо и живи животни в стойностно изражение, но в количествено се отчита ръст от 3,6% до 73 760 тона спрямо първите 3 тримесечия на миналата година. Нараснали са доставките на овце за Йордания и на замразено месо и преработени продукти от овче и козе месо в Саудитска Арабия.

ЕС увеличава износа на месо въпреки коронавируса
20902
 

Последни материали
Виж
Изменение на Стратегическия план
ЕК одобри промените за пчелари и биоживотновъди
Нов законопроект
Финансовата криза в горите: търсят пари за заплати от централния бюджет
Решения на МС
Кабинетът одобри бюджет за българското участие в изложението „Биофах Китай 2026“
А със стадото на бай Рибан?
Осем въпроса към без отговор: Какво става със субсидиите и новата наредба?
Обсъждане на наредбите на МЗХ
Важни забележки по заявяването на плодове и зеленчуци в Кампания 2026
Copa-Cogeca
Вълната не е отпадък, а ресурс: време е за промяна в европейската политика
Свързани материали
Виж
Награди малък бизнес
„Еко мес“ с отличие „Златна мартеница“ за високо качество
Практика
Лоша идея е да отглеждате заедно краставици и домати в оранжерия
Проби показват разреждане на посевите с пшеница и ечемик на места
Есенниците в Украйна излизат от зимата на студено и с неравномерна влага
Промени в наредба 9
Фермери с неясноти по смесеното отглеждане на биозеленчуци на открито
Европейски форум за финансиране на агробизнеса 2026 събира експерти във Варшава
Заради обявеното от ЕК временно прилагане на споразумението с Меркосур
Копа-Коджека: Селскостопанският сектор в ЕС понася пореден тежък удар
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини