Начало » Пазари » Животинска продукция

ЕК прогнозира свиване на износа на свинско от ЕС чак до края на 2021 година

Заради случаите на АЧС в Германия и увеличаването на поголовието в Китай
Синор.БГ / 08.10.2020 г.
ЕК прогнозира свиване на износа на свинско от ЕС чак до края на 2021 година

Износът на свинско месо от Европейския съюз се очаква да намалява рязко до края на тази и през цялата 2021 г., се посочва в последния доклад по въпроса на Европейската комисия. Анализаторите на изпълнителния орган на ЕС изтъкват случаите на африканска чума по свинете, открити у глигани в германската провинция Бранденбург  и довели до до намаляване на доставките за чужбина, след като ключови азиатски пазари, включително Китай и Южна Корея, забраниха вноса от Германия. Експертите обаче добавят, че през 2021 г. износът на свинско ще намалее заради свиването на търсенето от Китай на доставки от чужбина, тъй като източноазиатската държава възстановява собственото си поголовие.

След ръст от 15% в износа на свинско от ЕС през първата половина на годината, включително удвояване на доставките за Китай, прогнозите за 2020 г. като цяло са за увеличение от едва 2%, докато за 2021 г. се предвижда спад от 10%. „Динамиката на износа от ЕС ше зависи от способността на Германия да пресече разпространението на болестта. Дания, Испания и Нидерландия могат да запълнят отчасти дефицита за Китай и останалите азиатски пазари”, се подертава в доклада.

Колкото до производството на свинско месо в ЕС, от ЕК вече прогнозират спад от 0,5% през тази година при очаквания за ръст от 0,5% досега. „Случаите на АЧС в Германия се очаква да забавят възстановяването на производството през третото тримесечие, когато потребителското търсене се повиши след разхлабването на мерките, наложени за пресичане на разпространението на новия коронавирус. Ако изобщо се стигне до ръст на производството през четвъртото тримесечие, той може да дойде само от Испания, Дания и Ирландия, които през 2019 г.  увеличиха поголовието, включително на животните за разплод”, смятат авторите на доклада. Прогнозата им за 2021 г. е за спад на производството на свинско в ЕС с 1%.

ЕК прогнозира свиване на износа на свинско от ЕС чак до края на 2021 година
18071
 

Последни материали
Виж
Насоки - втора част
Инвестиционните проекти ще са печеливши при резултат между 65 и 87 точки
Световният пазар на пшеница остава потиснат
До края на 2025 г. ще се платят 100 на сто
Френските фермери получават рекордни аванси по ОСП за 2025 година
Със 150 нови работни места
ЕК одобри гръцка помощ за над 63 млн. евро за хидропонен завод за домати без почва
Русия удължи споразуменията за стабилизиране на цените на основни стоки до края на 2029 година
Насоки за кандидатстване
Фермерите и сдруженията им ще получават максимум 65% субсидия за инвестиции в стопанствата
Свързани материали
Виж
Насоки - втора част
Инвестиционните проекти ще са печеливши при резултат между 65 и 87 точки
Насоки за кандидатстване
Фермерите и сдруженията им ще получават максимум 65% субсидия за инвестиции в стопанствата
Две интервенции
МЗХ публикува насоки за инвестиции в земеделски стопанства с общ бюджет над 278 млн. евро
Европейските фермери излизат на протест в Страсбург срещу бюджета на ЕС и новата ОСП
Министерството на земеделието на САЩ отмени заседание на Комитета за зърнени инспекции
Работещите по места
С мирен протест чиновници от ДФЗ искат 30% увеличение на заплатите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини