Внасяме 2 законопроекта – промени в закона за защита на конкуренцията и в закона за защита на потребителите, заяви пред Българското национално радио бившият служебен министър на земеделието и храните и настоящ депутат Явор Гечев. Той уточни, че по отношение на конкуеренцията става дума за съществено допълване спрямо на редица нелоялни търговски практики, заимстване на добри примери от друго европейско законодателство, включително Германия и Испания, за изсветляване на самите сектори с особен акцент върху храните, но не само, докато при защитата на потребителите се прехвърлят част от нещата от закона за въвеждане на еврото в постоянен закон. „Самата КЗК направи 2 анализа по отношение на храните. Време е обаче и комисията да получи инструменти и да започне не само да прави анализи, а да работи. И не само тя, а всички институции в комплекс. Мислим, че инструментариумът, който е записан в самия закон за защита на конкуренцията, не е достатъчен, т. е. там нито са забранени обратните фуктурирания, нито е изсветлен начинът на ценообразуване“ обясни Гечев.
Ние не забраняваме кой как да продава собствената си продукция, но искаме това да бъде прозрачно и съответно институциите да могат да рабоят, изтъкна той. „И някой, ако в крайна сметка нарушава закона неправомерно, да бъде санкциониран, а не просто анализирана тази тематика. Ние ще развържем много сериозно ръцете на самите институции, без да отнемаме техните правомощия. В демократичния ред, в който живеем, има институции и те не са само Народно събрание или изпълнителната власт, има и регулатори, на които ще им дадем достатъчно инструментариум, но после пред обществото, заедно с изпълнителната власт, те ще трябва да свършат собствената си работа“, смята бившият служебен министър.
Относно момента, когато могат да се очакват първите резултати от предлаганите законопроекти, той съобщи, в управляващата партия са изготвили план, в който успоредно с дългосрочната политика има и краткосрочни мерки и те са видими в изготвените законодателни предложения. „Заради продоволствената сигурност трябва да водим политика не само на субсидиране, а цялостна, която през следващите 4 години ще трябва хората да я усетят, а не просто да я видят, и най-вече фермерите. Това значи, че трябва малките да ги направим по-устойчиви, малко по-големи, включително чрез поземлена политика ... държавата да ги подпомага, а не просто субсидии, включително затягаме коланите по отношение на всичко, което е лишение на реалните земеделци. Т. е. виртуални животни, виртуални подпомагания, необвързани с продукция просто заради самото субсидиране – това всичко ще трябва да изчезне“, категоричен бе Гечев. Нещо повече, той припомни, че сме на прага на много тежко намаление на субсидирането в Европейския съюз при все повече „зелени“ изисквания. „Вече е ясно – просто не сме го разбрали, че европейските плащания, бюджетите по отношение на земеделието ще намалеят, в българския вариант – може би с 25% и нагоре, което значи, че не оптимизираме ли системата, не махнем ли всичко, което е паразит върху реалните земеделски производители, съответно ще имаме много сериозни проблеми. Такъв е моментът. Да добавя тук и че много тежко сме позакъснели, но в момента е програмирането на новия, следващия рамков период, който на практика казва как ще се усвояват парите и се надявам то да не е просто усвояване, а да има реално развитие на българското земеделие“, подчерта бившият служебен министър.
Поземлената политика не е бърза политика, тук се иска устойчиви форми, които ние не сме ги почвали, а отсреща имаме конкуренцията на един 200-300-годишен пазар, съграден с кооперариране, с пазарна подкрепа на държавата на друг принцип, убеден е той. „Ясно сме заявили нашите политики в предизборната платформа. Сега идва обаче по-трудното – да ги изпълняваме. Лесното мина“, сподели Гечев.
Политиката на държавата особено по отношение на субсидирането трябва да е солидарна преди всичко, т. е. тя да не е само на мащабите, изтъкна той. „Ние казваме, че ще правим акцент по отношение на плодове и зеленчуци, това е абсолютно задължително, както и животновъдство и млечния сектор и сектора „Месо“. Но искам да светне и една друга червена лампа – войната в Украйна, черноморският басейн е много тежко засегнат по отношение на износа на зърно, прекомерни са и количествата, които в момента имаме в държавата. Няма да казвам точни числа, но имаме затруднен износ, имаме големи количества преходен остатък. Реколтата тази година е добра, пазарите по отношение на Европа по-скоро бяха заети от Украйна като по-конкурентна страна заради липсата на екологични примерно зависимости, останалият свят е предимно доминиран от Русия в този край на света, така че имаме проблеми и в зърнопроизводството. Не го казвам, за да опрадавам зърнопроизводителите, но казвам, че и този сектор вече е рисков тази година, такава е обстановката за съжаление. Така че преструктурирането на българското земеделие трябва да става умно, на базата на добавена стойност и на базата на по-малка зависимост. Два са подходите – в зърнопроизводството един, но ми се струва, че в 4-годишният период – надявам се да изкараме целия си мандат, това е заявката на нашата партия – ще трябва да имаме завишено количество произведени в България плодове, зеленчуци, млечни продукти и месо, и продадени на българските пазари -. делът им в момента е изключително малък. Надявам се към последната година да поглеждаме и към по-сериозен износ дори, но това са тежки процеси“, отбеляза депутатът от управляващата партия
По отношение на постигането на конкурентна цена чрез модернизацията и кооперирането в отделните селскостопански сектори той смята, че за да получи фермерът добра пазарна сила са му необходими количество, устойчивост и цена. „Цената идва с повече технологии, повече ум, повече – как да кажа – агрономство, не просто производство, но има и сектори, на които не им влияе толкова това. По моя край, пловдивския, се гледат домати. Доматите на кол не са като пшеницата, не се жънат с комбайн. Това е семеен бизнес, в който цялото семейство максимум с още двама-трима човека гледат 5-6 декара. Това значи всекидневен труд, поливки, колтучене, беритба И това е всеки ден. Плюс това ние нямаме организации на пазара, които да са кооперативни, които лесно да достигат по този начин. Т. е. малките са изолирани от големия пазар. Ние сме заявили, че ще променяме закона за кооперирането и ще ползваме едни от най-добрите примери в Европа, но не просто да ги преписваме, а да ги реализираме на базата на българската действителност“, обеща Гечев.
Според него нашата структура е различна, докато на запад големите кооперативи отговарят за пазарната реализация. „Когато сам си търсиш пазара, ти нямаш и добрата преценка. На един фермер работата му е да си гледа насажденията или животните, а съответно пазарът е друга магия. Кооперативно го правят в западната държава, а в България всеки се оправя сам. Дори няма чак толкова голяма разлика в подпомагането. Но ако примерно един български земеделски производител печели от продукцията си, то един западен – германски или френски производител – един път печели от това, които произвежда, и един път печели от търговията на едро, която е правена на кооперативен принцип. Дори във Франция кооперативните модели са такива, че са по-силни от самите търговски вериги, което е мечта в България“, подчерта той.
Ще трябва следващите месеци, не години, да се изграждат и етикетировки като във Франция, които са микробраншови стандарти на фермерите, включително на регионален принцип, за да може да се отличава българското, предлага бившият служебен министър. “Имаме чудесни идеи и добри практики за гаранционните фондове, попадане на пазара на малки и на средни земеделски производители. Затова в интерес на истината скочих да браня и средствата по отношение на банката за развитие, защото ако си мислим, че можем само да даваме грантове на фермерите като процент от финансиране или само кредити от банката за развитие ... Ототдавна голяма част от Европа прави различни гаранционни схеми, в които не се харчат парите, но трябва да ги имаш. Примерно ако ти гарантирам сключването „на зелено“ на договори с веригите за продажби на дребно. Ако примерно сте някакъв кооператив и сключите договор с тях, тогава държавата може да гарантира този договор с известно количество пари, включително да застрахова риска по отношение на това, да дава кредити целенасочени по отношение на изпълнението им „на зелено“. Т. е. всички модели на това държавата да изкривява по добрия начин търсенето и прадлагането на български продукти в българските магазини трябва да се правят, включително и по отношение обаче и на изсветляване на конкуренцията, ценосъобразуването и начина на продажба по цялата верига. И качество, защото аз твърдя, че българските плодове, зеленчуци, млека и произведени меса в България от българските фермери, са изключително качествени и заслужават да бъдат купени преди който и да е европродукт“, категоричен е той.
На фона на трагедията на кюстендилските овощари, които за втора поредна година губят значителни количества продукция след падналите слани в началото на май, Гечев посочи, че заради климатичните промени вероятно ще се налага да използваме по-устойчиви сортове, включително съобразяване с календара на проридата. „Какво ще правят фермерите е техен избор, но държавата трябва да ги подпомага в този им избор“, смята бившият служебен министър.
Той благодари на немалка част от обществото, на журналистическата гилдия и дори на свои колеги от опозицията за изразените мнения, че трябва да оглави земеделското министерство. „Въпрос е на преценка на полезност. Имахме разговор с министър-председателя Радев, в който обсъждахме не просто политиките, какво ще правим първите дни, по-продължителната политика. Обсъждахме включително и че нашата парламентарна група има изключително качество, но ѝ липсва опит и Вие го виждате в първите дни на парламента, това не е тайна ... Не е въпросът да можеш да правиш политики само като министър, правенето на политиката е на много фронтове, а и преценихме, че моята експертиза и опитност ще е полезна в момента и на парламентарната група и на ръковоството като цяло, включително при писането на законодателни актове Така че на мен не ми пречи да правя политика и в парламента и се чувствам комфортно в тази си роля. Може би за първи път ще имам наистина времето достатъчно да работя по законодателството и да използвам опита, който съм натрупал и в изпълнителната власт, и в президентството, където един съветник на президента прави мониторинг на всичко, което излиза като законодателство и това ти дава възможността да погледнеш по друг начин на нещата. Така че очаквайте от мен дейно участие в парламентарния живот“, обеща Гечев.




