Начало » Пазари » Зърно

ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност

Синор.БГ / 09.05.2026 г.
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност

Световните цени на хранителните стоки се повишиха през април за трети пореден месец на фона на повишените разходи за енергия и смущенията, причинени от конфликта в Близкия изток , според последния доклад на Организацията на ООН за прехрана и земеделие (ФАО).

Индексът  на цените на храните на ФАО , който проследява месечните промени в международните цени на кошница от световно търгувани хранителни стоки, е достигнал средно 130,7 пункта през април, което е с 1,6% повече от ревизираното ниво от март и с 2,0% повече отколкото преди година.

Индексът на цените на зърнените култури на ФАО се е повишил с 0,8% спрямо март и с 0,4% спрямо предходната година, което отразява по-високите цени на основните зърнени култури, с изключение на соргото и ечемика. Световните цени на пшеницата се увеличиха с 0,8% поради опасения от суша в части от Съединените американски щати и по-голяма вероятност за валежи под средното ниво в Австралия. Увеличението беше допълнително подсилено от очакванията за намалени посеви от пшеница през 2026 г., като земеделските производители се насочват към култури с по-малко торене на фона на високите цени на торовете – обусловени от повишените разходи за енергия и смущенията, свързани с ефективното затваряне на Ормузкия проток.

„Въпреки смущенията, свързани с кризата в Ормузкия проток, световните агрохранителни системи продължават да показват устойчивост. Цените на зърнените култури досега са се увеличили само умерено, подкрепени от относително силни запаси и адекватни доставки от предишни сезони. Растителните масла обаче претърпяват по-силно увеличение на цените, водено до голяма степен от по-високите цени на петрола, което увеличава търсенето на биогорива и оказва допълнителен натиск върху пазарите на растителни масла“, каза главният икономист на ФАО Максимо Тореро.

Световните цени на царевицата се увеличиха с 0,7%, подкрепени от сезонно по-ограничени доставки и опасения, свързани с метеорологичните условия в Бразилия, както и от сухите условия, засягащи сеитбата в части от Съединените американски щати. Допълнителен натиск за по-висок резултат дойде от стабилното търсене на етанол на фона на повишените цени на суровия петрол и продължаващите опасения относно достъпността на торовете. За разлика от това, световните цени на соргото спаднаха с 4,0%, до голяма степен поради по-слабото глобално търсене на внос и подобрените перспективи за доставки в ключови страни производителки и износителки.

Индексът на цените на всички видове ориз на ФАО се е повишил с 1,9% през април, дължащ се на по-високите цени на индика и ароматния ориз, отразявайки увеличените производствени и маркетингови разходи в повечето страни износителки на ориз след скока на цените на суровия петрол и неговите производни.

Индексът на цените на растителните масла на ФАО се е увеличил с 5,9% спрямо март, достигайки най-високото си ниво от юли 2022 г. Покачването се дължи на по-високите цени на палмовото, соевото, слънчогледовото и рапичното масла. Международните цени на палмовото масло се повишиха за пети пореден месец през април, до голяма степен подкрепени от потенциално по-силно търсене от сектора на биогоривата, подкрепено от политически стимули в няколко страни производителки и по-високи цени на суровия петрол. Допълнителен натиск за по-висок процент произтича от опасенията относно по-ниското производство в Югоизточна Азия през следващите месеци.

Индексът на цените на месото на ФАО достигна нов рекорден връх през април, като се повиши с 1,2% спрямо март и с 6,4% спрямо предходната година. Световните цени на говеждото месо се покачиха до нов връх, подкрепени от по-високите котировки за износ в Бразилия на фона на ограничените доставки на говеда, готови за клане, отразяващи продължаващото възстановяване на стадата. Цените на свинското месо също се повишиха, водени от по-твърдите котировки в Европейския съюз на фона на нарастващото сезонно търсене, макар и частично компенсирани от по-ниските цени в Бразилия поради изобилните доставки.

За разлика от това, индексът на цените на млечните продукти на ФАО е намалял с 1,1% спрямо март, главно отразявайки по-ниските международни котировки за масло и сирене на фона на изобилните доставки на мляко в Европейския съюз и по-силното от очакваното производство в края на сезона в Океания.

Индексът на цените на захарта на ФАО също спадна с 4,7% спрямо март и с цели 21,2% спрямо предходната година. Спадът се дължи до голяма степен на очакванията за изобилие от световни доставки през текущия сезон, подсилени от подобрените перспективи в ключови азиатски страни производителки, по-специално Китай и Тайланд. Началото на новата реколта в Бразилия, най-големият производител на захар в света, допълнително допринесе за низходящия натиск върху цените на захарта.

Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност

В петък ФАО също повиши прогнозата си за производството на повечето основни зърнени култури през 2025 г., което допълнително засили индикациите за като цяло благоприятна ситуация с доставките през 2025/26 г. Прогнозата за световното производство на зърнени култури сега е 3 040 милиона тона, което представлява увеличение с 6,0% в сравнение с предходната година.

За реколтата през 2026 г. последната прогноза на ФАО за световното производство на пшеница беше леко ревизирана надолу този месец и сега е 817 милиона тона. Това представлява спад от около 2% спрямо предходната година, въпреки че се очаква производството да остане над средното за последните пет години. Перспективите продължават да са изправени пред несигурност на фона на ефективното затваряне на Ормузкия проток, което повиши разходите за ресурси – особено за енергия и торове – наред с относително по-ниските цени на пшеницата.

ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
200
 

Последни материали
Виж
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
САЩ върнаха пълномасленото мляко в училищните програми за хранене
Оптимална схема за засаждане на краставиците на открито
Иван Палигоров е назначен за заместник-министър на земеделието и храните
Закупени са 50 000 тона при планирани 60 000 с доставка до 3 август
Соевият шрот поскъпна рязко на международния търг в Южна Корея
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Свързани материали
Виж
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Унивок® - „Извънземна“ защита от болести при житни култури
Хлебното зърно поевтиня, закупени са около 400 000 тона с юлска доставка
Българската пшеница пак е сред вероятните победители на търга в Алжир
Фермерът знае кой е поръчителят
Николай Димов губи към 400 хил. евро заради унищожена с хербицид пшеница
Русия и Украйна засилват износа на пшеница
Търсенето на черноморско зърно е по-голямо от очакваното
Сряда е крайният срок за подаване на оферти
Алжир обяви нов търг за внос на мелничарска пшеница
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини