Продължителният период на сухо време започва да се отразява зле на засетите през есента посеви със зърно във Франция и може да доведе до спад в добивите, отчитат от френския Национален институт за селскостопански и морски продукти (FranceAgriMer).
Към 27 април 81% от посевите с есенна мека пшеница във Франция са били в добро до отлично състояние. Само преди седмица този дял достигаше 83%, но остава над регистрираните 74% към същата дата на 2025 г. Още по-рязко се е влошило състоянието на посевите с твърда – там спадът при отчетеното добро до отлично е до 77% от 81% преди седмица, макар да се задържа над миналогодишните 76%. Подобно е положението и при есенния ечемик – посевите в добро до отлично състояние са се свили до 77% от 81% преди седмица, но и при тази култура се задържат над регистрираните към същата дата на миналата година 70%. При пролетният ечемик спадът при посевите с добро до отлично състояние за седмица е също с 4 поцентни пункта до 88%, но отново остава над миналогодишните 82%.
Колкото до пролетната сеитба на зърното, към 27 април във Франция са засети 73% от планираните площи при 56% седмица по-рано и 60% към същата дата на 2025 г.
Надеждите на френските фермери за подобряване на положението със сушата при посевите е в прогнозите на метеоролозите, които очакват валежи през уикенда и в началото на следващата седмица в повечето части на страната.




