Начало » Пазари » Маслодайни култури

САЩ очакват максимална реколта от слънчоглед в Аржентина от близо 30 години

Благодарение на разширяването на площите при еднакви средни добиви
Венцислав Дяков / 24.03.2026 г.
САЩ очакват максимална реколта от слънчоглед в Аржентина от близо 30 години

Министерството на селското стопанство на САЩ отново повиши оценката си за световното производство на слънчоглед през настоящия селскостопански сезон, този път с 2,1 млн. тона спрямо предвиждането от февруари до 54,1 млн. тона. Ако тя се оправдае, резултатът от настоящия сезон ще нахвърли този от миналия с 2 млн. тона.

Реколтата в Аржентина вече е оценена с 1,5 млн. тона повече спрямо февруари, като се очаква да достигне 7 млн. тона. Това би била най-обилната реколта от слънчоглед в южноамериканската държава от 28 години. В основата на силния резултат е разширяването на засетите площи за сметка на тези с памук, особено в северната част на страната. Прибирането на реколтата върви с пълна сила и очакванията са да продължи до април. Зостигнатите до момента показатели вдъхват надежда на аржентинските фермери, след като по-ниските добиви в началото на кампанията нараснаха с 300 килограма на хектар до 23,3 тона от хектар, изравнявайки миналогозишния резултат.

От американското министерство са преразгледали в посока на повишение и оценката си за реколтата от слънчоглед в Украйна през настоящия селскостопански сезон с 500 хил. тона спрямо предвиждането през февруари до 11 млн. тона. Дори при това положение обаче резултатът остава най-слабият за послединте 12 години. Оценката за реколтата в Казахстан е увеличена с 64 хил. тона до 2,5 млн. тона, което е с около 700 хил. тона повече от прибраната през сезон 2024-2025 г.

САЩ очакват максимална реколта от слънчоглед в Аржентина от близо 30 години
5722
 

Последни материали
Виж
ФАО: Пазарите на зърнени култури остават добре снабдени, но има несигурност
САЩ върнаха пълномасленото мляко в училищните програми за хранене
Оптимална схема за засаждане на краставиците на открито
Иван Палигоров е назначен за заместник-министър на земеделието и храните
Закупени са 50 000 тона при планирани 60 000 с доставка до 3 август
Соевият шрот поскъпна рязко на международния търг в Южна Корея
Рапицата обаче засега не го усеща, а за пролетната сеитба се оказа добре дошъл
Сухият април се отрази зле на есенното зърно във Великобритания
Свързани материали
Виж
Възползвайки се от недостатъчното предлагане от основни производители
Аржентина увеличава активно износа на слънчоглед и преработени продукти
БАБХ
Олиото от аржентинския слънголед вече се изнася за Египет и Индия
В отговор към депутат
Христанов: Ежедневно проверяваме аржентинския слънчоглед в базите на „Олива“
Рекордна аржентинска слънчогледово реколта подкопава цените на слънчогледа и слънчогледовото масло в Черноморския регион
В МЗХ търсят баланс между производители и преработващи предприятия
Питаме Румъния с какви правни основания е отказала вноса на слънчоглед от Аржентина
Дипломация
Евродепутати посещават Аржентина и Китай за укрепване на търговските връзки
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини