Начало » Пазари » Зърно

Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват

Синор.БГ / 03.02.2026 г.
Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват

През миналата седмица цените на основните зърнени култури в САЩ и на Стария континент коригираха във възходяща посока, повлияни от информациите за рязко застудяване в пшеничния пояс на Щатите, в Черноморския регион и най-вече в Украйна

В петък, 30 януари, мартенският контракт мелничарска пшеница затвори на борсата в Париж (Euronext) на равнище  EUR194,25 ($231,50) за тон, в сравнение с месечното ценово дъно от EUR187 за тон, регистрирано на 27.01.26 г.  

Времето остава основна тема за пазарите на зърно, включително пшеницата, смята Арлан Съдърман (Arlan Suderman), анализатор от авторитетната американска финансова група StoneX. Рязкото понижение на температурите през последната седмица в райони без достатъчна снежна покривка изложи на риск от  15% до 20% от реколтата от зимна пшеница в САЩ. Американската асоциация на производителите на пшеница (U.S. Wheat Associates), посочва в седмичния си доклад, че голямата зимна буря засегна главно южните и източните части на пшеничния пояс. Влагата достигна Оклахома, Тексас и Канзас,  но Централните и Северните равнини останаха сухи, поради което рискът от измръзване на посевите е повишен. Снежната покривка остава незадоволителна и  на високите надморски височини, което поражда опасения относно напояването по-късно през сезона.

Като цяло в Европа времето беше благоприятно за зимната пшеница, но рязкото застудяване в държавите от черноморския регион определено предизвика безпокойство на  пазара. На предния план е положението в Украйна, където се прогнозира понижение на  температури до -20°C до -30°C ст 2 до 3 февруари. Тези температури ще засегнат главно северните и централните райони на Украйна, което представлява риск от измръзване на зимните култури поради недостатъчна снежна покривка. От Зърнената борса на Украйна коментират обаче, все още е  твърде рано да се говори за  потенциални загуби, тъй като се очакват повишаване на температурите и снеговалежите още на 4 февруари.

Според данните на борсата приблизително 5-6% от реколтата от царевица все още  е по полетата, но прибирането й продължава при липса на валежи и въпреки минусовите температури 

Европейските търговци коментират, че опасенията относно ниските температури в Украйна намаляват, като в същото време  анализаторите не виждат и сериозна заплаха за реколтата от пшеница от скорошния студен период в Русия. От U.S. Wheat Associates обаче отбелязват, че неблагоприятните метеорологични условия възпрепятстваха пристанищната дейност в Русия, допринасяйки за повишените цени и намалените обеми на търговия.

Експертите коментират, че  през близките седмици важен фактор за развитие на пазара ще бъде времето в Аржентина. В южната част на страната сухото и много горещо (30°C до 32°C) време се задържа вече повече от три седмици  и търговците се съмняват, че ограничени валежи, прогнозирани  през следващите седмици ще подобрят потенциала на реколтата от царевица и соя.

Междувременно валежите в Австралия се оценяват като недостатъчни на фона на интензивните летни горещини. Дори последиците от тропическите бури изглежда не са в състояние да осигурят достатъчно влага в основните земеделски региони на Зеления континент.

Опасенията относно щетите по есенниците от ниските температури в Украйна и Русия намаляват
4435
 

Последни материали
Виж
До края на октомври
САЩ удължи с 6 месеца дерогацията за Лукойл
ДФЗ
Помощ de minimis за говедовъди: Прием на заявления до 27 април
БАБХ
На границата при Дунав мост са иззети още 328 кг незаконни храни
МОСВ
Големите язовири са пълни до 80 процента от обема си
Ракетната защита против градушки се открива на 15 април
Намаляват износът и вносът
Търговският излишък на храни в ЕС се увеличи до 3.2 млярда евро
Свързани материали
Виж
За сметка на това при рапицата е отчетен спад, а при царевицата – срив
Канада вдигна износа на пшеница и ечемик от началото на сезона
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
Темпото на пролетната сеитба е сравнимо с дългосрочното средно
Състоянието на есенната пшеница в САЩ е по-лошо от миналогодишното
Унивок® - Ново активно вещество и нова формулация за защита на житни култури
Субсидии за гръцките зърнопроизводители: до 115 евро/ха за пшеница и ечемик
Цената не помръдна спрямо предишната процедура отпреди седмица
Българската хлеба пшеница пак спечели международния търг в Йордания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини