Начало » Пазари » Маслодайни култури

Износът на рапица от ЕС скочи 2 пъти при спад на вноса наполовина

Реколтата в общността надхвърля очакванията, в Румъния се е удвоила
Синор.БГ / 27.11.2025 г.
Износът на рапица от ЕС скочи 2 пъти при спад на вноса наполовина

Износът на рапица от държавите-членки на Европейския съюз като цяло през първите 3 месеца на настоящия селскостопански сезон, започнал на 1 юли, е нараснал двойно спрямо същия период на миналия сезон до 260 хил. тона, сочат оценки на авторитетната германска компания Oil World. От тях 152 хил. тона са изпратени за Великобритания при 107 хил. тона през първото тримесечия на миналия сезон, а за Пакистан – 98 хил. при нулеви доставки през периода юли-септември 2024 г.

Нарасналият износ се дължи основно на доста по-богатата реколта в общността през 2025 г. след значителен ръст на добивите, особено в Дания и Швеция, където те бяха относително ниски през миналата година.

Към момента експертите на компанията оценяват реколтата от рапица в ЕС на 20,3 млн. тона – с 200 хил. тона над предвиждането си преди месец и с 3,1 млн. тона повече от миналогодишния резултат. Най-силен ръст е регистриран в Румъния – до 2,6-2,7 млн. тона при 1,3 млн. тона през 2024 г.

Същевременно обилната реколта продължава да натиска търсенето за внос. Данни на Европейската комисия сочат, че през първите 4 месеца от сезона държавите-членки като цяло са свили рязко доставките от чужбина – с 47% до 1,26 млн. тона. Основният спад на вноса е от Украйна и Австралия, докато Молдова е увеличила доставките. Очаква се ръст на евтин внос в ЕС и от Канада, който вече е договорен и рапицата ще започне да пристига през докември-януари.

Благоприятните условия за есенната сеитба в по-голямата част от ЕС пък позволиха разширяване на площите с рапица, което повишава прогнозите за реколтата догодина. По данни на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS) в основните производителки на рапица (Германия, Франция, Полша, Румъния и балтийските републики) сеитбата на маслодайната култура е протекла по график и при благоприятни метеорологични условия, затова очакванията са засетите площи да надхвърлят прогнозираните. Посевите са добре развити и вече навлизат в периода на зимен покой.

Износът на рапица от ЕС скочи 2 пъти при спад на вноса наполовина
5006
 

Последни материали
Виж
Около 170 000 тона ще бъдат доставени на 3 партиди вероятно от Австралия
Филипините закупиха фуражна пшеница и за над 300 долара за тон
Необходими са спешни промени до края на юни
България рискува да загуби средства по Стратегическия план за земеделие
Изпълнението се е забавило с повече от 15 г.
РИОС прекрати проекти за 79 ветрогенератора в Североизточна България
Юрген Борхерс: Партньорството на KRONE с „Оптиком“ идва в момент на оптимизъм за пазара на техника
Само за софтуера и компютърното обезпечаване
Доклад: БАБХ има нужда от 12 млн. евро за модернизация след скандала с контрола на храните
Задават се нови разходи
Нов регламент ще забрани от 12 август част от еднократните опаковки на храни
Свързани материали
Виж
Необходими са спешни промени до края на юни
България рискува да загуби средства по Стратегическия план за земеделие
Цени на говеждото месо се повишиха поради силното търсене от Китай и САЩ
Досегашният поема директорския пост в РДГ-Благоевград
Назначиха дългогодишен лесовъд за нов заместник-директор в ЮЗДП
Растенията са в много по-добро състояние от миналогодишното
Есенниците в южна Украйна изпреварват средното развитие въпрки студа
EС е все по-близо до обяваването на соята за ILUC, фермерите протестират
Димитър Михайлов
Производителите на месо под натиск: По-ниски цени, по-ниско качество, по-лошо здраве
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини