След като на 16 юли беше обявен проектобюджетът на Европейската комиския (ЕК) за следващия програмен период, а на 17 юли земеделците получиха и проект на законодателната рамка за Общата селскостопанска политика (ОСП) от 2028 до 2034г., днес двата документа бяха представени пред фермерите в централата на конфедерацията на европейските браншови асоциации от селското стопанство „Копа и Коджека“ (COPA/COGECA) в Брюксел.
В срещата участваха около 250 души, от които 50 бяха поканени в зала, като България беше представена от председателя на Националната асоциация на зърнопроизводителите НАЗ Илия Проданов. Останалите 200 души задаваха онлайн своите въпроси към експертите на двете главни дирекции на ЕК – Майкъл Ерхард от бюджетната и Рикардо Рамон от земеделската. Общото впечатление от първата среща обаче показа силното разочарование от липсата на чуваемост от страна на Еврокомисията по исканията на сектора, посочи за читателите на синор.бг Проданов. Допълвайки, че и в двата документа липсва конкретика по важни въпроси, свързани с бъдещите политики в земеделието, което става силно зависимо от климатичните промени.
Още преди два дни Европейската комисия съобщи, че обединява двата земеделски фонда с Кохезионния и с програмите за финансиране на останалите политики, с което наруши предишните си обещания. Браншът не очакваше подобно отстъпление от предишните обещания на ЕК за запазване на самостоятелността на аграрния сектор.
В днешните презентации за бюджета на ЕС и за ОСП, продължили само час и половина, е обявено, че средствата, които ЕК смята да отпусне за селското стопанство са 290 милиарда евро, или с близо 100 млрд. евро по-малко от сегашния бюджет ( 386,6 милиарда евро заедно с компенсациите заради Украйна).
Европейската комисия не се е съобразила и с искането на източноевропейците двата стълба на ОСП – по директните плащания (първи стълб) и за развитието на селските райони (втори стълб) да се запази.
Наглед стандартите за добро земеделско и екологично състояние ДЗЕС-е и ЗИУ-та отпадат като определения в новото законодателство, но изискванията по тях остават, посочи Проданов. Силни рестрикции има и по отношение на таваните за плащания при така наречената интервенция за подпомагане на доходите за устойчивост (ОПДУ).
„Ние тепърва ще се запознаваме в подробности с качения вчера законопроект за бъдещата ОСП. Но на първо четене се виждат три степени на подпомагане по ОПДУ – 25 хил. евро таван за малките ферми, 50 хиляди евро таван за средните и 100 хиляди евро – за големите. Проблемът е, че от тези средства вече няма да се приспадат разходите за заплати и осигуровки, което означава силно орязване на основното ни подпомагане“, обобщи Проданов.
Промени има и в определението за активен фермер, където вместо опростяване има задълбочаване на рестрикциите. Броят на интервенциите са намалени от гледна точка за опорстяване на администрацията, но в тази част НАЗ трябва допълнително да се запознае с подробностите в проекта на ЕК, за да изгради бъдещата позиция на земеделците за ОСП.
На този етап членовете на Копа и Коджека разчитат на европейските партии, основната част от които остро разкритикуваха не само бюджета, но и политиките в земеделието. Още вчера от четирите основни групи ЕНП, СД, „Обнови Европа“ и Зелените ЕФА обявиха исканията си за по-голям и по-гъвкав бюджет; против национализиране на решенията за разпределянето на средствата от бюджета; те настояха и за силен парламентарен контрол и за единна политика как ще се действа при кризи.
През следващите месеци очевидно се очакват напрегнати преговори на тристранно ниво – Европейски парламент, Съвет на министрите на ЕС и Европейска комисия. „Със сигурност България трябва да вземе активно участие, още повече, че имаме подкрепата и на колегите в ЕС“, посочи Проданов.