Сухото и горещо време през първата 10-дневка на юли с максимални температури, достигнали на места в Дунавската равнина до 40-42 градуса по Целзий (Ново село, Свищов, Русе, Силистра), поставя под въпрос оцеляването на част от пролетните култури, отглеждани при неполивни условия. На места в Североизточна България (Шумен, Русе, Силистра, Провадия, Преслав) и южните райони царевицата и слънчогледът са със силно нарушен тургур, а при част от посевите се наблюдава пожълтяване и изсъхване на листата от долните етажи на растенията.
След краткотрайното захлаждане в края на изтеклия 7-дневен период през повечето дни от следващия агрометеорологичната обстановка ще се определя от температури над климатичните норми, се посочва в последната агрометеорологична прогноза на Националния институт за метрология и хидрология (НИМХ). .
През периода валежи със стопанско значение не се прогнозирaт. В североизточните райони вследствие дефицита на почвена влага част от посевите с царевица, отглеждани при неполивни условия, ще приключат преждевременно развитието си. При царевицата, отглеждана при поливни условия, ще се наблюдават фазите изметляване, цъфтеж на метлицата и изсвиляване. При слънчогледа ще протича цъфтеж, оплождане и формиране на семената.
В края на периода в западните райони се очакват валежи, но на фона на задълбочилото се засушаване те ще бъдат крайно недостатъчни за преодоляване дефицита на почвена влага. През следващия период прилагането на подходящ поливен режим остава приоритетно мероприятие при земеделските култури.
През периода в условия на повишена пожароопасността ще се провежда жътвата на пшеницата. Жътвата на ечемика приключи. Получените добиви от ечемик на места в Източна България са много добри – над 600 килограма от декар (агростанция Силистра – 700 килограма).