Програмата на ЕС „Хоризонт“ на стойност милиард евро се нуждае от пълна промяна, за да засили иновативната сила на Европа. Това е заключението на проучване на Института за европейско разработване на политики към университета „Бокони“ и EconPol Europe съобщават от института Ifo. Според президента на ifo Клеменс Фюест, приблизително 100 милиарда евро от финансирането по „Хоризонт“ през последното десетилетие са достигнали до грешните бенефициенти. „Нашите открития показват, че по-голямата част от средствата са отишли при големи компании и консорциуми, които са постигнали ограничени резултати в областта на иновациите и растежа“, казва той. Съавторът Даниел Грос, директор на Института за европейско разработване на политики (IEP) към университета „Бокони“, предлага фундаментална промяна във финансирането на иновациите от ЕС: „Финансирането трябва да бъде пренасочено към независими малки и средни кандидати, а фокусът трябва да бъде върху потенциала за растеж на идеите, а не върху ключови фигури в компанията.“
Голяма част от финансирането по програмата „Хоризонт“ отива за големи компании и техните подразделения, които имат много, понякога дори стотици проекти по програмата, но не са особено динамични. Проектите, включващи много участници, създават само мимолетен поглед, който трае няколко години, без никакво положително дългосрочно въздействие. Този тип програми, включващи много участници, също страдат от прекалено подробни изследователски въпроси, определяни от тромави програмни комитети, в които държавите членки защитават своите интереси и тези на своите национални шампиони. Този процес води до постепенни подобрения, а не до големи скокове в иновациите. Авторите заключават: „Грантовете по програмата „Хоризонт“ са се превърнали в редовен източник на финансиране за много утвърдени компании, а не във възможност за финансиране на иновативни идеи.“ Докладът също така установява, че програмите за единични получатели и по-скоро програмите „отдолу нагоре“ имат положителни дългосрочни ефекти. Такива програми понастоящем представляват само по-малко от 8% от финансирането.
Под заглавие „Финансиране на идеи, а не на компании: Преосмисляне на политиката на ЕС за иновации отдолу нагоре“, проучването предлага фундаментално отклонение от настоящата политика на финансиране, която не изисква непременно по-голям бюджет: Повече „отворени покани“ към независими МСП, в които различни подходи към иновационните проекти могат да бъдат представени на равнопоставена основа. Докладът анализира промените в политиката, необходими на Европейския съюз, за да избегне „капана на средните технологии“, идентифициран в широко цитирания доклад от 2024 г., изготвен от IEP и EconPol Europe, в сътрудничество с Училището по икономика в Тулуза.