Начало » Важно за фермера » Животновъдство
03.07.2025 г.

Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога

Европейския млечен борд
Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога

На последното общо събрание на Европейския млечен борд (EMБ) членски организации от много европейски страни се събраха, за да обсъдят основните предизвикателства пред млечния сектор. Всички се съгласиха: дори и цените на производител, покриващи разходите, да се плащат по-често от преди – което означава, че сме постигнали напредък в постигането на една от целите на EMБ – фундаменталните проблеми, които тормозят млечния сектор, продължават да съществуват и трябва да бъдат решени СЕГА.

„Реалните разходи плюс марж на печалба – това е, което трябва да получаваме, а все още не е така. Секторът не е в добро състояние“, казва президентът на EMB Kjartan Poulsen, описвайки състоянието на млекопреработвателния сектор. Неговият колега, вицепрезидентът на EMB Boris Gondouin, добавя: „Секторът се нуждае от положителна, дългосрочна регулация. Вярно е, че в момента съществува нещо като секторна регулация. Но тя е изключително проблематична, защото разчита на фалита на много ферми, което от своя страна поддържа ниски производствени обеми. Това не може да бъде бъдещето на млечния сектор!“

Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко, не са решени. Напротив – те са се влошили повече от всякога. Ето защо млекопроизводителите трябва да продължат борбата: за дълбоки, разумни реформи.

EMB оценява прогресивната позиция на Европейската комисия, но е необходимо да видим по-решителни действия

Асамблеята приветства настоящата позиция на Европейската комисия относно реформата на общата организация на пазара. Но за млекопроизводителите това не е достатъчно: сега е необходимо Европейският парламент и Съветът да вземат конкретни политически решения, за да започнат реални реформи. Това е единственият начин да се задържат фермерите в стопанствата им и новите участници да намерят реални перспективи в сектора.

EMБ призовава за следните ключови реформи:

EMB призовава за интегриране на предвиждащи мерки за стабилизиране на пазара, като Програмата за пазарна отговорност (MRP), за да се предотвратят ефективно екстремните колебания в цените и загубите.

Укрепване на организациите на производителите:

Организациите на производителите в цяла Европа трябва да имат колективна преговорна сила, която представлява най-малко 30 % от пазара на ЕС. Това би довело до по-справедливи цени по отношение на пазарните отношения с млекарските предприятия и търговците на дребно.

Справедливи търговски практики чрез законодателство, което забранява цени под производствените разходи:

Цените под производствените разходи трябва да бъдат забранени, за да се предотврати нелоялната конкуренция и експлоатацията на пазарната мощ по веригата на стойността.

Задължителни договори с справедливи условия:

EMB призовава за задължителни договори в целия ЕС между производителите на мляко и преработвателите като основа за балансирано и колегиално сътрудничество.

Включване на кооперативните преработватели в справедлива пазарна система:

Кооперативните млекарни трябва да бъдат включени като неразделна част от пазарния ред – с всички съответни права и задължения.

Бюрократичните мерки, които усложняват нещата за производителите и производството, трябва да бъдат идентифицирани и драстично намалени: Въпреки по-високата цена на млякото, много фермери напускат производството, защото допълнителните изисквания и все по-голямата бюрокрация правят невъзможно да продължат. Тези, които въпреки това продължават да произвеждат, ограничават значително инвестициите си, тъй като вече не вярват в бъдещето на млекопроизводството.  

Селско стопанство с перспективи

Общото събрание на EMB желае да изпрати ясен сигнал към политиците в Брюксел и отделните държави членки: без решителни структурни реформи млечният сектор в Европа се насочва към задънена улица. „Нашите предложения посочват пътя към устойчиво, справедливо и устойчиво производство на мляко, което е устойчиво на кризи. Сега е моментът да ги приложим“, подчертава президентът на EMB Kjartan Poulsen.

EMB не е единствената организация, която защитава икономическите и социалните интереси в селскостопанския сектор. Беше чест да имаме представител от Европейската федерация на профсъюзите в сектора на храните, селското стопанство и туризма (EFFAT), който представи позициите и целите на своята организация на Общото събрание на EMB. За пореден път стана ясно, че чрез сътрудничество с други конструктивни участници е възможно да се постигне напредък по важни социални въпроси на равнище ЕС.

Структурните проблеми, засягащи пазара на мляко са се влошили повече от всякога
1941
 

Последни материали
Виж
Как да се справим с паякообразните акари по краставиците?
Над половината от доставените през първото полугодие идват от Турция
Нарасналият 11 пъти внос на яйца в САЩ свали цените им с 64 на сто
С 6 месеца пък е удължено лицензирането на вноса от Украйна
Румъния удължи с 3 месеца ограничението върху надценките на основни храни
Недостатъчното предлагане в страната подгря здраво цените
Китай е договорил 25 на сто от възможния износ от новата реколта ечемик в Украйна
Как зеленчуците поскъпват 4 пъти от полето до рафта
Братята Кумчеви: Без субсидии и без мрънкане работим за 5 търговски вериги от 5:30 до 18 ч
Сред историческите обекти е лятната резиденция на княз Александър Батенберг
Междуведомствена работна група обсъди опазването на културното наследство на територията на ДП „Кабиюк“
Свързани материали
Виж
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Германия отчете повишени цени на хранителните продукти, напитките и тютюневите изделия
Укрепването на позицията на млекопроизводителите трябва да остане основен приоритет на ЕС
Спадът на цените на картофите за консумация продължава
Цените на растителните и животинските продукти в Германия се развиват в противоположни посоки
Преработените количества мляко растат стабилно през последните години
МЗХ ще продължи подкрепата за производителите на традиционни продукти
Има ново изискване при подаване на документите
От 2 май ДФЗ отваря прием по училищните схеми за учебната 2025/2026 г.
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини