Начало » Новини » Страната
28.06.2025 г.

Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК

Заради обилните валежи събитието бе отложено с около месец
Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК

Пред пилоните на Националния дворец на културата в София вчера започна 3-дневен фермерски фестивал, който ще продължи до неделя, съобщи Българската телеграфна агенция. Темата на събитието, което се провежда за 5-и път, е "За храната, книгите и родителството".

На фестивала участват над 30 производители на чиста храна, които представят месни и млечни продукти, мед и пчелни продукти, тахани, ядки, билки и подправки, вино, бира, чай, кафе, натурални сокове и сиропи, сладка, разядки, печива и занаятчийски десерти. За консумация на място се предлагат занаятчийски сладолед, печен картоф с 20 вида добавки, бонбони с шафран, медена лимонада и още много вкусотии.

Фестивалът включва и арт зона с ръчно изработени артикули за бита и авторски художествени и занаятчийски произведения, бижута и аксесоари от естествени материали, иновативни предмети за ежедневието, натурална българска козметика и други.

Днес, 28 юни, от 11 до 19 часа пред НДК ще има щанд за размяна на книги. В неделя, 29 юни, ще се проведе кулинарна демонстрация със самоковски рецепти, на която посетителите ще могат да опитат самоковски компир със свински бузи в часовете от 11 до 15.

Николай Генов от екокооператива „Хранкооп София", откъдето организират събитието, заяви, че смяната на датите (фестивалът трябваше да се проведе в края на май, но беше отложен заради прогнозата за обилни валежи – бел. авт.) е довела до промени в програмата. Някои от изложителите са се отказали, но на тяхно място са се включили нови. В крайна сметка вместо първоначално планираните 45 участници сега те са 34, от които 20-ина са фермери.

Според Генов този период в началото на лятото и жегите е по-труден участие на фермерите в изложението.

Фестивалът е част от Културния календар на Столична община и вече над 10 години радва жителите и гостите на София с акцент върху устойчивия начин на живот, семейните ценности и насладата от простите неща.

Фермери и занаятчии предлагат продукцията си в 3-дневен фестивал пред НДК
2424
 

Последни материали
Виж
ДФЗ отваря втори прием по четири интервенции за лозари за 2025 година
България притежава утвърдени традиции в създаването на автентични занаятчийски продукти, които са национално богатство
За детски заведения в общината
Свищов пусна поръчка за доставки на над 65 хил. тона пресни плодове и зеленчуци
Слабият внос допринася за повишаване на риска от недостиг на вътрешния пазар
Египет не успява да изкупи планираните количества пшеница от местните фермери
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Свързани материали
Виж
Идеи и практики, способни да променят начина на живот и отглеждане
Водата е във фокуса на седмия фестивал за алтернативно земеделие
Предстоящо
На 21 и 22 юни в Трънско ще има Фестивал на „Сръчните ръце“
Предстоящо
От 23 до 25 май до НДК се организира фермерски и културен фестивал
Тази нощ тръгнах в 2:30 ч за борсата
Златан Караиванов: Искаме да направим кооператив на ягодата в Кричим, но има проблем
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
От МЗХ не са потвърдили участие
Президентът Румен Радев идва в Кричим за Фестивала на ягодата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини