Начало » Важно за фермера » Гори и екология
09.06.2025 г.

Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век

Харвестърите са нужната инвестиция
Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век

sinor.bg

България се слави със зеленото си горско богатство - около 39% от територията на нашата страна заемат горите. Поддържането им в добро здравословно състояние се извършва с научнообосновани лесовъдски намеси – различни видове сечи. Дърводобивът е традиционен и древен занаят, някои учени свързват появата на съвременния човек с овладяване на огъня и използването на дървесината, се посочва в доклад на Браншовата камара на дървопреработваща и мебелната промишленост.

В страната ни дърводобивът е сред традиционните отрасли, през миналия век България е била сред водещите в технологично отношение с внедряването на въжени линии, трактори и различни горски системи. През годините на прехода голяма част от оборудването беше приватизирано и унищожено. Достигна се до такава ситуация, че добивът на дървесина се превърна в изключително тежка дейност, свързана с много ръчни операции, освен това се използват неспециализирани машини – обикновено стари военни камиони. По този начин се нанасят сериозни поражения върху пътищата и оставащия дървостой, обикновено всичко това се извършва от недобре образован и обучен персонал, при ниска култура на ползване. Както след война - така определят състоянието на гората след подобен вид сеч.

Според ново изследване на учени в Германия, за най-ефективна борба с корояд-типограф може да се приеме използването на харвестъри. Става въпрос за този малък бръмбар, който нападна смърчовите гори във Витоша и в последствие унищожи биосферен резерват Бистришко бранище. Също така извеждането на регулярни сечи превръща гората в по-устойчива на пожари, което е от изключително значение в днешната ситуация. Да не забравяме, че миналата година България беше сред най-засегнатите страни в Европа, а в момента в Канада бушуват пожари, димът от които е покрил 1/3 от САЩ и вече достигна и Европа.

Разбира се, за да се механизира дърводобивът, следва да се направят сериозни инвестиции. Цената на една система за машинен дърводобив харвестър/форвардер е значителна. Освен това се изискват добре обучени и отговорни оператори. Важно е да се осигури и регулярен контрол по изпълнението, както и наличие на подходяща горска инфраструктура.

Основен фактор за развитието на дърводобива у нас е да имаме последователна държавна политика. Министерство на земеделието и храните стартира плахи опити за подкрепа на сектора. На повечето здравомислещи хора е ясно, че за да имаме здрави гори, трябва да се използват най-новите постижения на науката и технологиите. В името на опазването на зеленото богатство на България, а и за развитие на индустрията, е от изключително значение българският дърводобив да влезе в 21 век.

Добивът на дървесина е технологично остарял с цял век
5053
 

Последни материали
Виж
ПВУ
Историческо събитие: На 3 юли пускат отсечката от Мездра до Ботевград
Валутните колебания и поскъпването на петрола са в основата на ръста
Цените на слънчогледа и нерафинираното масло се повишават в Украйна
Огнище на заразна нодуларна кожна болест по говедата е открито във Франция
Важно!
За юли фермерите ще получат още 10 млн. куб. метра вода за напояване
Какво получават македонските животновъди за поддържане на пасища и ливади
Осигурени са 14 млн. лв. по ПВУ
Започна изграждането на Индустриален парк „Загоре-Еленино“
Свързани материали
Виж
ЮЗДП
Международна среща на лесовъди по проект CLIMAFORCEELIFE
ЮЗДП
Обучават горските да работят с харвестър
Отчет за 2022 г.
Постигнатото от горските в Югозападна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини