Начало » Новини » Света
27.05.2025 г.

ЕИБ и ЕК: До 66 на сто загуби на доход за фермерите в ЕС заради климата до 2050 година

Доклад на Еврокомисията и Европейската инвестиционна банка
ЕИБ и ЕК: До 66 на сто загуби на доход за фермерите в ЕС заради климата до 2050 година

sinor.bg

Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската комисия (ЕК) публикуваха изключително тревожна прогноза за загубите, които европейските земеделски производители могат да натрупат до 2050 година заради екстремните събития, предизвикани от промените в климата. Селскостопанският сектор на ЕС губи над 28 милиарда евро годишно в резултат на неблагоприятни метеорологични условия, гласи оповестения днес съвместен доклад. Затова е важно ЕС да направи повече, за да разшири застрахователното покритие за европейските производители.
Анализът, публикуван съвместно днес от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и Европейската комисия, казва, че влошаването на изменението на климата заплашва да увеличи средните годишни загуби в селското стопанство в ЕС с до 66% до 2050 г. и настоява за по-силна система за управление на риска в ЕС за сектора. Едва между 20% и 30% от загубите в селското стопанство, причинени от климата в ЕС, са застраховани чрез публични, частни или взаимоспомагателни системи, включително тези, подкрепяни от Общата селскостопанска политика (ОСП) на ЕС. Застрахователното покритие, подкрепено с публично финансиране, често е по-ефективно от правителствените програми за компенсация, според проучването.
„Рискове, свързани с климата, са нарастващ източник на несигурност за производството на храни. Смекчаването на тези рискове чрез застраховане и механизми за намаляване на риска е от съществено значение за подкрепа на инвестициите на европейските фермери“, поясни вицепрезидентът на ЕИБ Джелсомина Вильоти.

Групата на ЕИБ до момента е подкрепяла селскостопанската индустрия на ЕС по три основни начина – първият е чрез заеми и гаранции за селскостопански предприятия или дялово участие в тях. Вторият е финансирането на селска инфраструктура, като напояване и пътища. Третият е чрез съветване на публичните органи и финансовите институции как могат да се използват селскостопанските субсидии от ЕС за привличане на финансиране от други източници и за ограничаване на рисковете, включително тези, свързани с климата.
Комисарят по земеделие и храни Кристоф Хансен заяви по повод доклада, че „изменението на климата и неговите последици биха могли да ограничат достъпа на земеделските производители до финансиране, тъй като банките биха могли да станат още по-неохотни да поемат рискове, отколкото са днес. Насърчавам всички държави членки да оценят и да подготвят нови финансови инструменти в рамките на своите стратегически планове по ОСП, за да предотвратят по-добре климатичните рискове в селскостопанския сектор. Приветствам и работата на Групата на ЕИБ, която играе ключова роля в мобилизирането на капитал, за да се гарантира дългосрочната устойчивост на хранително-вкусовия сектор на ЕС.“
Новото проучване е първият по рода си анализ на схемите за застраховане в селското стопанство в целия ЕС. То е поръчано от Генерална дирекция „Земеделие“ на Комисията и е проведено от EIB Advisory, в рамките на платформата fi-compass, с подкрепата на глобалната група за застрахователни посредници Howden.
Публикуването на доклада съвпада с конференция на ЕИБ и Комисията в Брюксел, посветена на застраховането и достъпа до финансиране за устойчивост и адаптация на земеделските стопанства в ЕС.
В целия 27-членен ЕС загубите, причинени от климатичните промени за селскостопанския сектор, са средно 28,3 милиарда евро годишно, според проучването. Това е около 6% от годишното производство на култури и животновъдство в ЕС. Глобалното затопляне заплашва да причини по-голяма нестабилност в селскостопанските добиви в ЕС и по-голяма нестабилност в доходите на европейските земеделски стопанства, като прогнозираните загуби ще нараснат между 42% и 66% до средата на века, според доклада.
В него се разглежда широкото въздействие на времето върху селското стопанство и се изследват възможностите за разширяване на селскостопанското застраховане в Европа и за насърчаване на сектора да намали рисковете чрез адаптация към климата.
Основните препоръки в доклада включват:
За да ограничи икономическите сътресения за земеделските производители, ЕС трябва да предприеме мерки за прехвърляне на риска, включително катастрофични облигации и публично-частни презастрахователни споразумения.
ЕС трябва да осигури финансиране за бързо реагиране при бедствия.
Секторът като цяло трябва да предприеме повече стъпки за адаптация, защото дори с подобрено застрахователно покритие, те са от решаващо значение за противодействие на бъдещите климатични рискове.
Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) е институцията за дългосрочно кредитиране на Европейския съюз, собственост на неговите държави членки. ЕИБ финансира инвестиции в осем основни приоритета, които подкрепят целите на политиката на ЕС: действия по климата и околна среда, цифровизация и технологични иновации, сигурност и отбрана, сближаване, селско стопанство и биоикономика, социална инфраструктура, съюз на капиталовите пазари и по-силна Европа в един по-мирен и проспериращ свят.
Групата на ЕИБ, която включва и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), подписа близо 89 милиарда евро ново финансиране за над 900 проекта с голямо въздействие през 2024 г., повишавайки конкурентоспособността и сигурността на Европа.
Всички проекти, финансирани от Групата на ЕИБ, са съобразени с Парижкото споразумение за климата, както е посочено в нашата пътна карта за Климатичната банка. Почти 60% от годишното финансиране на Групата на ЕИБ подкрепя проекти, които допринасят пряко за смекчаване на изменението на климата, адаптиране и по-здравословна околна среда.
В допълнение към финансирането, ЕИБ предлага консултантски услуги, които помагат на публичните и частните партньори да разработват и изпълняват висококачествени, готови за инвестиции проекти. Само през 2024 г. консултативните екипи на ЕИБ помогнаха за мобилизирането на над 200 милиарда инвестиции в цяла Европа и извън нея.
Какво представлява fi-compass?
Предоставяна от EIB Advisory, fi-compass е уникална консултативна платформа, създадена от Европейската комисия в партньорство с Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Тя е предназначена да подпомогне държавите членки на ЕС и техните управляващи органи при прилагането на финансови инструменти по линия на европейските фондове за споделено управление за политиката на сближаване и селско стопанство. Платформата предоставя изчерпателни насоки, практически знания и инструменти за обучение относно финансовите инструменти, като спомага за повишаване на ефективността и ефикасността на публичните инвестиции.
Howden е глобална група застрахователни посредници, в чиято основа е собствеността на служителите. Основана през 1994 г., тя предоставя застрахователно брокерство, презастрахователно брокерство и услуги и решения за застраховане на клиенти, вариращи от физически лица до най-големите мултинационални компании.
Групата оперира в 55 държави в Европа, Африка, Азия, Близкия изток, Латинска Америка, САЩ, Австралия и Нова Зеландия, като наема 22 000 души и обработва премии на стойност 45 милиарда долара от името на клиенти.

ЕИБ и ЕК: До 66 на сто загуби на доход за фермерите в ЕС заради климата до 2050 година
3608
 

Последни материали
Виж
Климатичните промени налагат спешна мобилизация за опазване на полезащитните горски пояси в Добруджа
ДФЗ изплати над 85 млн. лева по еко схемата за разнообразяване на отглежданите култури
Това са 3 880 заявления за 24 668 хектара
Обработени са близо 80% от подадените заявления за площи, засегнати от измръзване и слана
Има забавяне по Еко НИП
Янислав Янчев: Днес плащаме субсидиите по схемата за разнообразяване на културите, останалите – до края на юни
Заедно трябва да запазим досегашния модел
НАЗ призовава за общ земеделски фронт срещу новия план на Брюксел за финансиране на отрасъла
Ученици в тези специалности ще получават стипендия
Включиха пчеларството и бубарството в Списъка с професии с недостиг на пазара на труда
Свързани материали
Виж
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Фермерите разчитат на снеговете
През февруари ще се изчислят пораженията от сушата в Розовата долина
През следващите 12-18 месеца
Градус АД ще загуби поне 25 милиона лева от птичия грип в Ямболско
За втора поредна година се очертават сериозни загуби въпреки отличното качество
Зърнопроизводители от Южна България отчитат слаба реколта от пшеница
След протестите
25 хиляди малки зърнопроизводители няма да доказват загуби
На зърнопроизводителите е предложен вариант за подпомагане с подвижна ставка
Вътев: Вървим към договаряне с протестиращите още днес
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини