Начало » Важно за фермера » Животновъдство
08.05.2025 г.

БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките срещу шап

БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките срещу шап

Във връзка с усложнената епизоотична обстановка в Европа по отношение на болестите шап по чифтокопитните животни, шарка и чума по дребните преживни животни, и Африканска чума по свинете, БАБХ регулярно и своевременно информира всички заинтересовани страни - браншови организации, областни управители и Сдружението на общините в Република България, с цел достигне на актуалната информация до животновъдите чрез кметовете на населените места.

Европа е изправена пред най-тежката епидемия от шап от началото на века

Агенцията напомня за мерките за биосигурност, които следва да се спазват от фермерите, с цел предотвратяване разпространението на заразни заболявания и опазване на здравето на животните:

- Не купувайте животни от региони, засегнати от заразни заболявания;

- Винаги купувайте животни само от проверени ферми и с необходимите гаранции за тяхното здравословно състояние;

- Не купувайте животни на примамливо ниски цени;

- При закупуване на нови животни ги отглеждайте за известен период (1-2 седмици) отделно от останалите животни;

- Не допускайте в стопанството си транспортни средства, без да са дезинфекцирани;

- Не допускайте в стопанството си случайни хора, а при влизане на външни лица, те трябва да се дезинфекцират;

- При възможност не смесвайте животните си с други стада по време на паша;

- Избягвайте пазари, изложби и други събирания с животни;

- Не купувайте животински продукти (месо, мляко и продукти, произведени от тях) от нерегламентирани пазари и с неизвестен произход – от България или други държави, тъй като те могат да спомогнат за разпространeнието на заразни заболявания;

- При съмнение за заболяване незабавно уведомете ветеринарен лекар или се обадете на спешния телефон на БАБХ: 0700 122 99.

Актуална информация относно епизоотичната ситуация в Европейския съюз (ЕС)

От началото на 2025 г. е налице влошена епизоотична ситуация на територията на Съюза по отношение на болестта шап по чифтокопитните животни.

На 10.01.2025 г. в Германия е регистрирано огнище на шап по чифтокопитните животни, което е първото регистрирано в страната от 1988 г. насам и първото от 2011 г. на територията на ЕС. За ликвидиране на болестта са предприети незабавни мерки, в т.ч. и превантивно унищожаване на животни в част от ограничителните зони и в контактни стопанства, както и са въведени забрани за придвижване на живи животни и продукти. Надзорните дейности в Германия бяха засилени. В резултат от тези усилия болестта беше овладяна на територията на страната.

В следващите месеци беше регистрирано ново проникване на шап по чифтокопитните в ЕС -  в Унгария (на 06.03.2025 г.). Впоследствие и предвид близостта на засегнатата територия до северната граница на страната, огнища на заболяването бяха регистрирани и в Словакия. В същото време в Турция шапът се счита за ендемично заболяване и ежегодно се установяват огнища.

Към момента в България няма констатирани случаи на шап. Последните регистрирани огнища на болестта в страната са от 2011 г.

От 2024 г. е влошена обстановката в региона и по отношение на болестите чума по дребните преживни животни (ЧДПЖ) и шарка по овцете и козите (ШОК), като ЧДПЖ се разпространи от лятото на 2024 г. (м. юли) в Румъния и Гърция, а през ноември 2024 г. беше констатирана и в гр. Велинград, обл. Пазарджик. През март 2025 г. болестта беше регистрирана и в Унгария. Нова вълна на шарка по овцете и козите също започна в Гърция през август 2024 г., а от септември 2024 г. до януари 2025 г. огнища бяха констатирани и в южната част на България, като засегнати бяха обл. Ямбол, обл. Стара Загора, обл. Хасково и обл. Сливен. След три месеца без епидемични прояви на болестта шарка по овцете и козите, през месец май е констатирано ново огнище на заболяването в обл. Хасково. Епизоотичният процес продължава да се развива и в Гърция понастоящем. И двете болести са ендемични в Турция.

В Румъния са наложени забрани от Европейската комисия (ЕК) за движения на дребни преживни извън границите на страната дo 30 септември 2025 г. Идентични мерки са налице и за Гърция до 31.10.2025 г., съгласно Решение за изпълнение (ЕС) 2025/859 на Комисията от 30 април 2025 година.

Поради неприключено огнище на чума по дребните преживни животни в България и обструкциите, които БАБХ среща от страна на собствениците на засегнатите обекти, в т.ч. и обжалването на заповедта за необходимите мерки по съдебен ред, ЕК наложи забрани за движение на дребни преживни извън страната дo 30.09.2025 г., съгласно Решение за изпълнение (ЕС) 2025/784 на Комисията от 14 април 2025 година.

Източник и на двете болести са болните животни. Предаването им става с директен контакт между болни и здрави животни, както и с контаминирани с вируса фуражи, оборудване, превозни средства, постеля. Собствениците на обекти за отглеждане на дребни преживни животни (овце и кози) могат да предпазят стопанствата си като допускат в тях само и единствено животни с доказан здравен статус; избягват контакти с животни от други стада (например на пасище); избягват посещения на други животновъдни обекти; избягват размяна и споделяне на животни, инструменти и превозни средства c други ферми.

В България се прилага Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните, включително зоонозите, която включва и надзор за трансграничните  болести шап по чифтокопитните, шарка по овцете и козите, чума по дребните преживни. Програмата предвижда активен надзор чрез ежемесечни клинични прегледи в обекти за едри и дребни преживни животни на извадков принцип, базиран на оценка на риска в шестте южни гранични области на страната – Бургас, Ямбол, Хасково, Кърджали, Смолян и Благоевград. Освен това се извършва вземане на проби за лабораторни изследвания на всеки три месеца.

Допълнително се извършва активен клиничен надзор ежемесечно в 21 населени места, разположени в непосредствена близост до границата с Турция, където също се вземат проби за изследване. Програмата предвижда и вземане на проби при съмнение за възникване на болестта на територията на цялата страна.

В ЕС остава влошена и ситуацията с болестта Африканска чума по свинете. Продължава разпространението на болестта в популацията диви свине, като от началото на годината в страната са констатирани 276 случая. До момента се регистрирани 205 броя огнища на АЧС при домашни свине в Европа, като най- много са в Румъния -  134 бр. Последният случай в ЕС е от Словакия с над 18 000 броя домашни свине. Последното регистрирано огнище на АЧС при домашни свине в България е през март 2024 г., в обл. Пловдив при свине, отглеждани за лична консумация.

С оглед на така описаната ситуация с посочените заболявания, БАБХ апелира стопаните за незабавно подаване на информация в случай на възникнало съмнение за наличие на болести, установяване на нерегламентиран и незаконосъобразен внос, движения/придвижвания и продажби на живи животни и други нарушения. В тези случаи следва да бъдат уведомявани незабавно компетентните органи.

Отново напомняме, че БАБХ разполага и с денонощно работещия горещ телефон: 0 700 122 99 за приемане на сигнали, жалби в т. ч. и аноними, за нерегламентирани дейности с живи животни. В спешен порядък същите ще бъдат проверявани от компетентните власти, с налагане на санкции при установени нарушения. 

БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките срещу шап
1965
 

Последни материали
Виж
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
От 12 май започва прием на документи за хуманно отглеждане на прасета за угояване
Форум
Международна конференция за бъдещето на горите се провежда в София
Днес е обнародвано решението
Депутат от „Величие“ става зам.-шеф на Комисията по земеделие
Американския министър на земеделието с агресивна програма за пътувания, за увеличаване на пазарите в света
Свързани материали
Виж
Европа е изправена пред най-тежката епидемия от шап от началото на века
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
БАБХ: Агнешкото задължително да се продава със страна на произход
В справка, поискана от депутати, агенцията посочи почти три пъти по-голям брой на овцете и козите у нас
След публикация на Синор.БГ БАБХ се поправи и извини
БАБХ провежда информационна кампания за земеделски стопани за черната златка
Продължават с обсъждането на мерки за безстопанствените животни на пътя
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини