Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
28.04.2025 г.

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата

В последните години фузариозата, причинена от гъбните патогени от рода Fusarium, се среща все по-често в България и се утвърди като една от вредоносните болести, засягащи пшеницата. Тя може да доведе до съществено редуциране на добивите, но също така и да компрометира качеството на продукцията.  Всичко това води до икономически загуби за земеделските стопанства.

В отговор на тези предизвикателства и във връзка с недооценяването на проблема от професионалното съсловие в България, Байер проведе професионално пътуване за водещи земеделски производители до Турция, където представи добри практики и методи за контрол на фузариозата в житни.

Байер

Милен Мильов и Павел Павлов от Байер България представиха пред фермерите професионална презентация с фокус върху етапите на развитие на болестта, методите за диагностика и препоръки за контрол на фузариозата.

Основен акцент беше и най-новият фунгицид от Байер – Вариано® Xpro. Това е продукт от най-иновативната технология Xpro, обединяваща в един фунгицид балансирана  комбинация от три активни вещества и висококачествена формулация, осигуряваща сигурност и безопасност на третирането в различни агроклиматични условия.

 Байер

Вариано® Xpro съдържа най-новото активно вещество на Байер от групата на стробилурините -  флуоксастробин.

Вариано® Xpro осигурява широк спектър на контролираните болести в житни, съчетан с дълготраен контрол  и отличен зелен ефект. Фунгицидът допринася за увеличаване на добива и за прекъсване на резистентността на патогените.

За ефективна борба с фузариозата в житни и различните видове коренови и базични гниения, Байер съветва земеделските производители да използват качествен обеззаразител на семената като Баритон® Супер, Редиго® Про и Ламадор®. Много важна следваща стъпка е третиране във фаза братене на пшеницата и ечемика с продукти като Инпут® и Солигор®, които имат регистрация за снежна плесен и фузарийно кореново гниене.

Последната задължителна стъпка  е предцъфтежното третиране за контрол на фузариум по класа с продукти като Аскра® Xpro, Вариано® Xpro, Зантара® и Прозаро®.

Презентация пред партньорите на Байер направи и гл.ас. Звездомир Желев, който разказа за опита в Бълагрия с контрола на фузариозата.

Фузариум

Фермерите от Бълагрия имаха и възможността да посетят опитно поле близо до  турския град Текирдаг, да видят на място как е изведена борбата с фузариозата,  да обменят опит с домакините от Турция и да получат съвети за справяне с патогена.

Чрез това професионално пътуване до Турция, екипът на Байер предостави на водещи земеделски производители уникална възможност да научат как да се справят с предизвикателствата, свързани с фузариозата в житни. Болестите от род фузариум са широко разпространени и в съседни държави на България.

Благодарение на обменения опит и иновациите, представени от компанията, участниците ще могат да бъдат още по-подготвени за бъдещето на своето земеделие. 

Байер проведе професионално пътуване на земеделски производители до Турция с фокус върху фузариоза в пшеницата
2394
 

Последни материали
Виж
ССА се нуждае от разширяване на научния състав и дигитализация на научната инфраструктура
Институциите на България и Румъния обсъдиха мерки срещу комарната популация по река Дунав
До април 2025 г. по програмата са разплатени 79.8% или 3 027,06 млн. евро
Плащанията по ПРСР 2014 – 2020 г. ще приключат до края на годината
ДФЗ изплати още 166 млн. лева по ОПДУ за Кампания 2024
Сключени са 15 сделки
Горски предприятия продават имоти - от комплекс Жребчево до терен във „Велики Преслав“
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини