Начало » Новини » Страната
17.04.2025 г.

Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите

Нормативни промени
Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите

sinor.bg

До 19 май земеделските производители могат да се запознаят с изключително важните изменения в нормативната уредба, свързана с борбата срещу опасни вредители, разпространяващи болести по хора и животни. От днес, в продължение на месец може да се запознаете с проектопромените в Наредба 1 от 2018 г. за условията и реда за извършване на дезинфекции, дезинсекции и дератизации (така наречените ДДД), които се извършват съвместно от министерствата на здравеопазването и на земеделието.

В мотивите към наредбата се припомня, че климатичните промени сериозно влияят върху епидемиологията на предаваните с вектори инфекции, поради което от Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията и Световната здравна организация съветват да се увеличи превенцията, още повече, че се очаква увеличаване на заболелите от векторно-предавани инфекции на територията на Европейския съюз. Същото се отнася за нарастващото разпространение на инвазивни комари, характерни за Африка и Азия, причинители на редица заболявания (Денга, Малария, Жълта треска и др.), нехарактерни за Европа.

Водещият контрол по тази наредба е на регионалните здравни инспекции и Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) в съответствие със законовите им правомощия.

Инспекторите първо провеждат наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им, след което ще организират и самите дейности по дезинсекция и дератизация. За недопускане на вредителите пръсканията вече се извършват и профилактично, гласят промените.

Физическите и юридическите лица, стопанисващи и ползващи оборите и другите селскостопански обекти, ще бъдат длъжни да поддържат обектите чисти, в добро санитарно-хигиенно и техническо състояние, което не позволява проникване на вредители;

да осигуряват извършването на наблюдение за наличие на вредители или следи от присъствието им и профилактични дейности по дезинсекция и дератизация за недопускане на тяхната поява;

да осигуряват извършването на дезинфекции, дезинсекции и дератизации при поява на вредители и следи от присъствието им.“

Лицата, които извършват ДДД, ще бъдат вписани в регистър. Един ръководител на ДДД вече ще ръководи дейностите в не повече от 3 административни области в страната, за да може инспекциите да имат ефект. В обучението за придобиване на квалификация за ръководител на ДДД се допускат лица с образователно-квалификационна степен „магистър“ по специалност „Медицина“, лица с висше образование по специалност от професионално направление „Ветеринарна медицина“, „Растителна защита“, „Растениевъдство“, „Биологически науки“, „Химически науки“ или лица с образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър“ по специалност „Инспектор по обществено здраве“.“

При извършване на дератизации биоцидите се поставят в специално обозначени дератизационни кутии, които се поставят и закрепват неподвижно на обозначени за целта места в обектите по картосхема, изготвена от ръководителя. Надписът върху дератизационните кутии трябва да бъде съобразен с указанията, посочени в разрешението за предоставяне на пазара на съответния биоцид.

Важни изисквания за пръсканията срещу мухи и вредители във фермите
5075
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Не подценявайте житните мухи – сем. Itonididae (Cecidomydae) и Anthomylidae
Втора част
Не подценявайте житните мухи!
Айкън или Бандит – кое да изберем?
Как да се справим с вредителите по зелето в двора
Растителнозащитни мероприятия
Борба с неприятели по череша и вишна
Как да постигнем максимални резултати при отглеждането на пшеница?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини