Начало » Новини » Коментари
03.04.2025 г.

Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток

Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток

sinor.bg

Повече от 10 години земеделските производители стоически търпяха безочливата несправедливост, при която водноелектрическите централи (ВЕЦ-те) получаваха с предимство вода от язовирите, за да произвеждат ток. Да, енергийната ни система има нужда от ток през зимата, само че водните запаси се изчерпват и през пролетта и лятото, когато вече източената за ток вода пада под допустимите нива, построените за питейна вода и за напояване язовири реално остават с минимален дебит – под 50 процента, сигнализираха представители на браншовите организации.

След 2020 година всяко лято засушаването довежда фермерите до колапс, затова и днес всички те се обръщат към политиците с въпроса – кое е по-икономически изгодно – водата от язовирите да се ползва първо за ток, а след това за напояване, или обратното. Още повече, че в Закона за водите ясно е казано – с предимство тази вода трябва да осигурява първо за питейна вода за населението, след това – за напояване и едва на трето място – за енергийни нужди.

Във връзка с днешното изслушване в парламентарната комисия по земеделие, храни и гори на тримата министри, отговорни за решаването на проблема – на земеделието, околната среда и на енергетиката, председателят на Българската асоциация на малинопроизводителите и ягодоплодните Божидар Петков представя сравнителни изчисления за производството на плодове и зеленчуци и за електроенергия, които ясно показват колко висока е икономическата ефективност от селското стопанство и колко пренебрежимо малка е тази от ВЕЦ-те при сегашния режим на източване на водата от язовирите.

За целта е ползвана статистика за ползването на вода за напояване в периода от 15-ти април до 15-ти октомври 2024 г., необходима за получаване на единица селскостопанска продукция , както и за производството на ел.енергия. Източник на тази информация са германски сайтове за селско стопанство и енергетика, които работят в защита на своите фермери.

За производството на 1 тон ягоди са необходими 200 кубика вода;

* За производството за 1 тон домати са необходими 180 кубика вода;

* За производството на 1 тон картофи са необходими 135 кубика вода.

В същото време за производството на 1 киловат час електроенергия са необходими 400 кубика вода!

През последните дни общественото мнение силно се манипулираше със заплахите, че населението можело да остане без ток, ако не се подава вода на ВЕЦ-те, докато краставиците сме щели си купим от Турция, Гърция, където ги отглеждат в по голямата си част с вода от България“, коментира Петков. И припомни, че тази философия доведе сектора на плодовете и зеленчуците в страната до бавно изчезване. „Затова той съветва потребителите да направят следната проста математика, която ясно показва, че с 200 кубика вода, умножена по 2,5 ст за кубик, за 5 лева може да се произвеждат 1 тон ягоди, реализирани на цена от 2,50 лв. за килограм – или държавата ще получи ДДС от 2 500-те лева, за реализирания 1 тон ягоди. Докато с 400 кубика вода за производство на ток, чиято цена не знаем, се произвежда 1 киловат час електроенергия, която дори във върхова енергия не надвишава 1 лев.“, посочва още фермерът.

Изводът според него е, че при „сегашната ситуация, когато през един или няколко ВЕЦ се отклоняват над 200 милиона кубика вода годишно, които обаче не отиват за напояване, а се изливат в реката и заминават като подарък в съседни на страната държави, реално България се лишава от вода за 1 милион тона зеленчуци, докато в същото време се произвеждат някакви мижави количества ел.енергия“.

Предложението на земеделците е следното:

„Язовирите да се поддържат винаги пълни на минимум 80% от капацитет, а ВЕЦ-те да работят с 80% при опасност за преливане и до 80% след опасност от преливане, а през останалото време да си работят само ако през тях преминава вода, която отива за поливане, а не тази вода да се излива извън сезона“.

В становището на председателя на асациацията се настоява също земеделците да имат достъп до сондажи, които са изключително необходими за оранжериите и за трайните насаждения, защото сега водата за напояване от „Напоителни системи“ ЕАД, не може да се ползва от тях. На този етап държавното предприятие продължава да осигурява вода едва за по-малко от 3% от всички обработваеми площи в страната.

Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
180469
 

Последни материали
Виж
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Тракторите обаче няма да блокират пътищата, за да не притесняват туристите
Гръцки фермери протестират за неизплатени обезщетения и присвоени техни субсидии
Свързани материали
Виж
Важно!
За юли фермерите ще получат още 10 млн. куб. метра вода за напояване
Среща в МС
Кабинетът обещава още в края на април мерки за достъп до вода за фермерите
Поливният сезон е пред провал
Илия Проданов: Колега получи забрана за поливане от река, за да не смущава птичките
Водната криза се изостря
МЗХ трябва да вземе тежки решения за напояването от шест язовира
При сходни количества през 2020 година поливният сезон е приключил успешно
Язовирите разполагат с необходимия ресурс за обезпечаване нуждите на напояването
Водата не се губи, тя се кради, категоричен е Радослав Христов
Пресъхването на язовирите съсипва реколтата в централна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини