Начало » Новини » Страната
31.03.2025 г.

Кога не е необходимо подхранване на разсада

Кога не е необходимо подхранване на разсада

Подхранването на разсада е необходимо и важно мероприятие за отглеждане на здрави и силни растения. Различните условия на отглеждане предполагат и разнопосочни изисквания, а освен това, всяка култура има свои специфични предпочитания на всеки етап от своето развитие. Има и случаи, при които подхранването на младите растения е строго противопоказно.

За подхранване на разсада се използват различни видове торове, както по отношение на техния състав (един конкретен хранителен елемент или комплексни торове, съдържащи азот, фосфор, калий, калций, магнезий, сяра и други микроелементи), така и по форма – за кореново или листно торене.

Торовете от своя страна също могат да бъдат разделени на:

– стандартни, които се внасят в определени срокове и дози;

– редовно, но в много малки концентрации и при всяко поливане.

Много слабите разтвори на комплексни торове (0,5 чаени лъжички на 10 л вода или по указание на производителя), изплозвани при всяко поливане на разсада, са най-безопасния метод за подхранване. Той не позволява да се измести хранителния баланс към даден елемент, както и да се получи предозиране с него. От друга страна, растенията получават постоянно, макар и в малки дози, необходимите им вещества. В резултат на такова подхранване разсадът се развива много хармонично.

Установено е, че дори при това щадящо подхранване на разсада има обстоятелства, при които внасянето на допълнителни количества хранителни вещества (не само минерални, но и органични, а даже народни средства) трябва да бъде спряно за известно време.

Кога е наложително преустановяване на подхранването на разсада?

Най-важно за подхранването е да се познават предпочитанията на всяка култура, етапа на развитие и състоянието на разсада. Подхранването се преустановява за известно време в следните случаи:

1. Ако разсадът показва очевидни признаци инфекциозно (гъбично или бактериално) заболяване – петна с ореоли по листата или наличие на някакъв мицел, налеп, признаци на увяхване и полягане или други явни болестни симптоми. Излишъкът от хранителни вещества в този случай може да бъде по-опасен от недостига. При наличие на заболяване е необходимо да се извършат диагностични и лечебни мерки. Едва след като разсадът се възстанови, подхранването се възобновява.

2. Увреждане на разсада поради прекомерно поливане, което може да доведе и до болестно състояние (сечене, кореново гниене и др.). Подхранването се възстановява след корекция на влажността на почвата и възстановяване на растенията.

3. Ако почвата показва явни признаци на засоляване – пренаситена е с минерални соли. Най-често те са калциеви или магнезиеви и са резултат от твърда вода, но могат да бъдат и на други елементи. Това води до значителни физиологични смущения в развитието на разсада, а като следствие – до нарушаване на нормалния растеж.

При засоляване почвата трябва да се полива с вода, в която е добавена 1 чаена лъжичка лимонена киселина на 10 л.

Ако се наблюдава прекомерно развитие на листна маса при разсада, не е необходимо да се спира подхранването. В този случай трябва само да се премести балансът от азот към фосфор и калий.

Малкият обем на пръст в контейнерите много бързо престава да осигурява на разсада необходимите хранителни вещества. Следователно, ако няма допълнително подхранване, до края на разсадния период растенията ще останат слаби и с явен дефицит на хранителни елменти.

Кога не е необходимо подхранване на разсада
38405
 

Последни материали
Виж
Класации
София води класация за най-добра дестинация за градски туризъм през май 2025 г.
Особености
Един малко очакван вредител по ябълката и крушата
Априлските мразове са намалили с 10 до 30% реколтата
Беритбата на маслодайна роза ще започне след 15 май на цена 4 лв./кг
Агростатистика
Цели 69% е неплатената работна ръка в семейните ферми
При зърното от началото на сезона спадът надхвърли 6 милиона тона
Украйна сви износа на селскостопански продукти през април на годишна база
Близо 30 килограма риба без документи е заловена край Дългопол
Пресякоха незаконен превоз на над 100 килограма калкан в Добричко
Свързани материали
Виж
Новости
Първа реколта от ягоди в горски разсадник „Орловец“
Грешки при пресаждане на краставиците намаляват добива
Навреме
Засаждане на доматите на постоянно място
Важно!
Необходима подготовка за каляване на разсада преди садене
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини