Начало » Пазари » Зърно

Вносът на царевица от САЩ в ЕС скочи до рекордни стойности

Делът на доставките за общността достига 9 на сто при под 1 на сто от 10 години насам
Синор.БГ / 18.03.2025 г.
Вносът на царевица от САЩ в ЕС скочи до рекордни стойности

През първите 27 седмици от настоящия селскостопански сезон (1 септември 2024 г. – 6 март 2025 г.) Европейският съюз е внесъл 2,7 млн. тона царевица от САЩ – над 87 пъти повече в сравнение със същия период на миналия сезон, когато доставките бяха едва 30 981 тона, сочат данни на министерството на селското стопанство на САЩ.

През сезона ЕС е 4-ият пазар за износа на царевица от САЩ с 9% от всички доставки, отстъпвайки само на Мексико, Япония и Колумбия. Данни на американското министерство сочат, че през последните 10 години делът на ЕС в доставките на царевица от САЩ никога не е надхвърлял 1%.

„През тази година ЕС вече е внесъл рекордно количество американска царевица, тъй като слабата реколта в Украйна през сезон 2024-2025 г. осигури възможност на царевицата от САЩ да увеличи своята конкурентоспособност“, заяви Мери Кейт Порат, анализатор за царевицата в американската компания за пазарна информация и анализи S&P Global Commodity Insights, цитирана от международните информационни агенции.

Според испански източник качеството на американската царевица ѝ е помогнало да се конкурира с украинската, а обменният курс ѝ е осигурил предимство пред бразилската.

На 12 март оБаче ЕС въведе контрамерки под формата на мита върху вноса на стоки от САЩ, включително за царевицата, в отговор на новите мита от 25%, наложени от Вашингтон върху европейската стомана и алуминий. Поради това от S&P Global Commodity Insights прогнозират, че доставките на американска царевица в ЕС през оставащата част от сезона ще намалеят до незначителни количества.

Испански търговец е съгласен с тях, заявявайки, че се очаква спад в търсенето на царевица в ЕС заради нарасналото търсене на по-евтината фуражна пшеница след въвеждането на ответните мита. Все пак той не изключва и промяна в настоящата ситуация на пазара. „Не сме убедени как да действаме в това положение. Очаквахме, че цените на логичните алтернативи като бразилската и украинската царевица ще се повишат, но това не се случи“, коментира той.

Вносът на царевица от САЩ в ЕС скочи до рекордни стойности
5386
 

Последни материали
Виж
Трети нарушител със сглобена гладкоцевна пушка успял да избяга
Хванаха двама ловци без разрешителни в землището на село в Ихтиманско
Състоянието на есенниците се следи отблизо заради риск от преовлажняване
В Добричко отчитат добри условия за сеитбата на пролетните култури
След проверка на инспектори от ОДБХ и икономическа полиция по сигнал
Затвориха незаконен цех за производство на млечни продукти във Враца
Оферти се приемат до 11 февруари с доставка между 23 февруари и 23 март
Турция обяви търг за покупката на 255 000 тона фуражен ечемик
Най-силен е спадът в износа към трети страни, а към ЕС е относително слаб
Продажбите на бира в Германия за пръв път паднаха под 8 милиарда литра
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Свързани материали
Виж
Състоянието на есенниците се следи отблизо заради риск от преовлажняване
В Добричко отчитат добри условия за сеитбата на пролетните култури
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Агрометеорологична прогноза за периода 6-13 февруари 2026 година
Преовлажнената почва отлага почвообработките и подхранването на есенниците
Скоро ще има важна среща
Преговорите за търговско споразумение ЕС-Австралия се подновяват
Въпреки това продукцията от общността не е конкурентна на местния пазар
Китай понижи рязко наложените мита върху вноса на млечни продукти от ЕС
Становище
WWF предупреждава: „Опростяването“ на законите на ЕК застрашава природата и здравето
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини