Начало » Пазари » Маслодайни култури
23.02.2025 г.

Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно

Заради слабата слънчогледова реколта и сдържаните продажби от фермерите
Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно

Пез селскостопанския сезон 2024-2025 г., започнал на 1 септември, износът от Украйна на слънчогледово масло с високо съдържание на олеин продължи да се понижава, запазвайки тенденцията от последните 5 сезона, обявиха анализатори на електронното издание АПК-Информ, позовавайки се на свои оперативни данни. През първите 4 месеца на сезона (септември-декември 2024 г.) износът от Украйна на слънчогледово масло с високо олеиново съдържание е намалял с цели 52% спрямо същия период на миналия сезон до едва 57 хил. тона, което е най-слабият резултат за посочения период през последните 7 сезона. Освен това делът на този вид масло в общия износ на нерафинирано слънчогледово масло от Украйна е паднал до 3% от 5-8% през предходните няколко сезона.

Като основни причини за спада в предлагаето на слънчогледово масло с високо съдържание на олеин на пазара в Украйна анализаторите на изданието посочват свиването на производството на високоолеинов слънчоглед през 2024 г. и постоянно отлаганите продажби на маслодайни култури от фермерите на фона на значителното им поскъпване, особено при класическите хибриди слънчоглед, довело до рекордните стимули от преработващите заводи в Украйна за сортовете с високо съдържание на олеин. През последния месец премиите за високоолеинов слънчоглед в страната нараснаха от 2500-3000 хривни (59,50-71,40 долара по текущия курс – бе. ред.) спрямо цените на класическите сортове. Цените на търсене на слънчоглед с олеиново съдържание над 48% и доставката до завод достигнаха 31-32 хил. хривни (738-762 долара) за тон, като премията за по-високо олеиново съдържание е 1000-1500 хирвни (23,80-35,70 долара) за всеки процент над 48.

Вземайки предвид наличните запаси от висоолеинов слънчоглед в украинските фермери и очакваните по-активни продажби от тяхна страна през втората половина на настоящия сезон, анализаторите на изданието очакват ръст на преработката и износа на масло с високо олеиново съдържание, особено при ръста на цените на международните пазари, предизвикан от свитото предлагане именно от Украйна. Според техни оценки потенциалът за износ на такова масло е около 220-240 хил. тона при 289 хил. тона през миналия сезон, което въпреки това би било най-слабият резултат за продължителен период. До още по-голям спад може да се стигне, ако нерафинираното слънчогледово масло и специално високоолеиновото продължи да поскъпва на международните пазари, увеличавайки разликата с по-евтиното рапично масло, което би насочило предпочитанията към търсене на конкуретния продукт.

Износът на високоолеиново слънчогледово масло от Украйна е на 7-годишно дъно
8054
 

Последни материали
Виж
Производството също се свива, а положението е най-зле в основни региони
В Испания овчето мляко поевтиня с над 20 на сто през април на годишна база
Първоначалните добиви са добри, но за пролетните култури не достига влага
Жътвата на пшеницата в Монтанско беше открита с ритуал край Вълчедръм
Седмичен обзор на ССБ - пшеница се продаде в голямо количество
Подхранване на доматите по време на цъфтеж и плододаване
Идеи и практики, способни да променят начина на живот и отглеждане
Водата е във фокуса на седмия фестивал за алтернативно земеделие
Общо 76 897,33 дка череши, кайсии и вишни са пострадали
Междуведомствена група ще преразглежда протоколите от проверките за пострадали от измръзване трайни насаждения
Свързани материали
Виж
Суша и студове са засегнали посевите
JRC MARS: Под средните 5-годишни добиви ще е реколтата от зимните и пролетни култури на Украйна
На 17 юни официално се открива жътвата
Проданов: Ще следим вносът на пшеница от Украйна да не превиши 580 хил. т до края на годината
Доставките на зърно за чужбина обаче изостават значително спрямо миналия сезон
Украйна изнесе 95 на сто от съгласуваната в меморандума пшеница
През юни при зърното са повишени, при слънчогледа и маслото – надолу
Украйна промени минималните цени за износ на земеделските култури
Съветът на ЕС реши днес
Семена от Украйна и Молдова вече ще се предлагат на пазара на ЕС
Силната конкуренция на международните пазари ще натисне високите цени
Украйна активно разпродава остатъците царевица от старата реколта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини