Начало » Пазари » Животинска продукция
30.01.2025 г.

Млекопреработвателите са притеснени от забрани за износ към ЕС и трети страни

Животновъди искат навременно изплащане на компенсациите за болни животни
Млекопреработвателите са притеснени от забрани за износ към ЕС и трети страни

Снимка: БАБХ

На среща в Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) бяха обсъдени актуалната епизоотична обстановка и положението в животновъдния сектор в страната, съобщиха от пресцентъра на ведомството. В нея участваха доц. Деян Стратев, заместник-министър на земеделието и храните, доц. Илиян Костов, главен ветеринарен санитарен инспектор, Деница Динчева, директор на дирекция „Животновъдство“ към министерството на земеделието и храните, д-р Светлозар Патарински, изпълнителен директор на БАБХ, д-р Валентин Атанасов, зам.-изпълнителен директор на БАБХ и представители на животновъдни и млекопреработвателни асоциации в страната.

Ударението на срещата беше поставено върху необходимостта от законодателни промени, свързани с изплащане на обезщетенията на животновъдите, компенсиране на засегнатите от карантинни мерки стопани и повишаване на биосигурността. 

 „Ситуацията, пред която сме изправени, изисква отговорност, сътрудничество и бързи, но добре обмислени действия. Разчитаме на вашия опит и обратна връзка, за да намерим най-добрите решения. Вярвам, че с диалог и съвместни усилия можем да осигурим стабилност и устойчивост за целия сектор“, заяви Стратев. Той изтъкна, че всички представители на МЗХ, ветеринарните власти, животновъдите и преработвателите имат обща цел, а именно да бъде опазен секторът и да се гарантира неговото развитие въпреки предизвикателствата. „Важно е да работим като партньори, с отворен диалог и конкретни стъпки, за да предпазим стопанствата и подкрепим производството“, смята заместник-министърът.

На свой ред Патарински обяви, че БАБХ е отворена за диалог и предложения. Относно възстановяване на доверието и повишаване на информираността за дейността на агенцията той припомни за започналите информационни срещи по области с участието на кметове на населени места и животновъди и отправи покана към асоциациите да се включат.

Костов обърна внимание, че страната ни трябва да предприеме разписаните в българското и европейското законодателство мерки за преодоляване на ситуацията с огнището на чума във Велинград, за да не бъдат наложени последващи рестрикции към България.

Представителите на млекопреработвателните организации пък изразиха сериозните притеснения на целия бранш – производители, млекопреработватели и износители на млечни продукти – от възможността на България да бъде забранен износът на мляко и млечни продукти освен към държави в ЕС и към трети страни, в които по-голямата част от тях реализират продукцията си. Относно откритите огнища на заболявания по животните те призоваха животновъдите за предприемане на спешен диалог с контролните органи и допускането им за извършване на необходимите действия за по-скорошно решаване на случая при спазване на законодателството, което е от съществено значение за предотвратяване на допълнителни ограничения върху износа на български млечни продукти и би имало пагубни последици както за преработвателите, така и за фермерите. Целта на техния призив е запазване поминъка на заетите в сектора, здравето на животните и бъдещето на млекопреработвателния бранш.

От своя страна представителите на животновъдните асоциации настояха за гарантиране на навременното изплащането на компенсациите за фермерите, пострадали от заболяванията по животните, включително и тези, попаднали в ограничителните зони.

Участниците в срещата подчертаха важността на по-ефективната комуникация и координация между всички заинтересовани страни за справяне с епизоотичните предизвикателства и минимизиране на икономическите загуби за сектора.

От БАБХ пък потвърдиха своя ангажимент за опазване здравето на животните и подкрепата за животновъдния сектор чрез последователни и ефективни мерки.

Млекопреработвателите са притеснени от забрани за износ към ЕС и трети страни
4774
 

Последни материали
Виж
Дори очакваният ръст от над 40 на сто на реколтата не е достатъчен
Мароко увеличава вноса на пшеница на фона на ниските цени
От тамошната академия на науките са готови да споделят опита си в сектора
Фермери в Свищовско се интересуват от наемане на работници от Узбекистан
Разширени са и засетите площи с всяка от трите култури
В Ловешко отчитат ръст на добивите от пшеница, ечемик и рапица
Обзор на изминалата седмица
Кратки фанфари около еврото преди Брюксел да посрещне фермерските протести
Издадени са само 8 акта и са съставени 17 констативни протокола
Тенденцията за спад на нарушенията в горите на СЦДП се затвърждава през юни
Заради метеорологичните крайности и военните действия
Жътвата на пшеницата в Украйна върви със закъснение от 2-3 седмици
Свързани материали
Виж
При затворени пазари за животни
Слухове за налагане на синтетично месо подлуди Турция
Застраховката - ценно преимущество за земеделеца
Агростатистика
По брой на биволите доближаваме данните от 1999 г.
Отговор на фермерски въпрос
С повторна регистрация в БАБХ фермерите ще съобщават за промени в стадата си
Казус с продължение
Животновъдите са в нарушение заради бъг в електронен модул на БАБХ
И двете са на ръба
Две дружества към МЗХ се сливат. Задлъжнялото „Врана“ поглъща губещото „Сортови семена-Елит“
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини