Начало » Новини » Коментари
20.01.2025 г.

Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!

Научна конференция за достъпа на земеделци и животновъди до пазара
Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!

Форумът беше открит от декана на УНСС проф. д-р Димитър Димитров

„Не може в България, която през миналия век градеше имидж на водеща държава в земеделието, днес, повече от 30 години след демокрацията ние, фермерите да оставаме в миманса (актьори, които се изразяват не с думи, а само с мимики) по отношение на останалите участници в търговската верига – от фермата до трапезата“. С тези думи изпълнителният директор на свинекомпекса в Голямо Враново Вихрен Димитров обобщи становището на земеделските стопани, които са категорични, че досега в страната ни не е приет и един закон, който изцяло да защитава производителите.

Мненията бяха изразени по време на конференцията за достъпа на фермерите до пазара, организирана от бившия министър на земеделието Кирил Вътев и академик Атанас Атанасов и проведена съвместно с научната общност. Във форума участваха икономисти от Университета по национално и световно стопанство, Икономическия институт на БАН, браншовите организации в агросектора, синдикалисти и др.

Идеята на форума беше да се извади „на светло“ проблемът с нереалното ценообразуване на храните, което поставя фермери и преработватели в неизгодната позиция да продават под себестойност, за сметка на печалбите, трупани от търговците по веригата. „От това не печелят нито производителите, нито потребителите, затова е необходимо да се подготви закон, който да регулира тези взаимоотношения“, посочи и земеделският производител Стоян Чаушев, който от 15 години отглежда ябълки и круши в Пловдивско, а фирмата му „Семеле“ е в основата и на одобрената организация на производителите на плодове и зеленчуци в Пловдивско.

Самият Чаушев е започнал като търговец и е наясно с това как през годините системата се е изродила в ущърб на производителите. „Във всяка икономика първият изкупвач по веригата начислява само определен процент от себестойността на произведения продукт, докато у нас търговците по веригата товарят цената двойно, дори повече“, посочи Чаушев. И даде класическия пример от последните две години, когато изкупуването на доматите от земеделците е на цени от 1,50 лв., а в магазините клиентите ги купуват за 6 лева.

В тази връзка търговският експерт Александър Йоцев, който като заместник министър в предишния редовен кабинет ръководеше работната група по създаването на новото законодателство, припомни, че точно преди години, през февруари 2024 г. държавните експерти са подготвили няколко важни законопроекта, които да защитават производителите на селскостопанска продукция и преработвателите.

В Закона за агрохранителната верига например акцентът е точно върху ролята на първите изкупвачи, които освен права трябва да имат и задължения. В закона е фиксирано какво точно трябва да съдържа договорите, сключвани между производители и първи изкупвачи, особено по отношение на надценката. Търговците са длъжни да се съобразяват с процедурите за производство във фермите и да не притискат земеделците и животновъдите с изкуствени правила. В проекто закона се препоръчва двете страни да изработят Кодекс на добрите практики, без да е задължителен, но препоръчителен, каквато е дългогодишната практика в цяла Европа.

Земеделският бранш ще очаква от новата власт проектозаконите, подготвени от предишното редовно правителство, да бъдат довършени и представени за обсъждане от 51-то Народно събрание.

Фермери: Омръзна ни 35 години да държат фермерите в миманса!
3700
 

Последни материали
Виж
Основната заслуга за неблагоприятния резултат е на рапицата и пшеницата
В Украйна прибират есенниците 2 пъти по-бавно от миналата година
Прилагат утвърдени действия за предотвратяване на навлизането на болестта
Призовават животновъдите да внимават за син език след огнища в съседни страни
Офрти се приемат до 31 юли, доставката е на партиди по 5000 тона
Турция обяви търг за внос на 225 000 тона фуражен ечемик
Повишаването на цените е неизбежно при оскъпената суровина и очаквания внос
Ще правим вино от червените сортове грозде след измръзването на белите
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Свързани материали
Виж
Лозарите получават още един ден
Фонд „Земеделие“ възстанови достъпа до СЕУ и се извини
Заявяването продължава
С 13 часа закъснение съобщават от ДФЗ, че достъпът до СЕУ е възстановен
Предстоящо
На 15 януари ще има дискусия по чувствителни теми за достъпа до пазара
Достъпът е спрян днес поради внедряване на нова географска карта
СЕУ ще работи отново от 7 юни
Форум
Обещават лесен достъп за повече производители до пазара
Нови политики
Европарламентът с нов проект за лесен достъп до земя и заеми за млади фермери
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини