Начало » Новини » Света

Сухото време в ЕС помогна за наваксване на изоставането в сеитбата

В България и Румъния обаче потисна развитието на есенниците
Синор.БГ / 30.11.2024 г.
Сухото време в ЕС помогна за наваксване на изоставането в сеитбата

Топлото и по-сухо от обичайното време в повечето държави-членки на Европейския съюз помогна на повечето фермери да приключат прибирането на реколтата и да наваксат изоставането в сеитбата на есенниците, се посочва в редовния месечен доклад за ноември на Европейската агенция за наблюдение на селскостопанските ресурси (MARS). В него се уточнява, че през октомври и първата половина на ноември времето е подпомогнало развитието на посевите на големи части от територията на Европа.

Изключенията са малко, но сред тях е и България. Сухото време в част от територията на страната и в югозападна Румъния се е отразила неблагоприятно на поникването и първоначалното развитие на посевите с рапица и есенни църнени култури, изтъкват експертите на агенцията. Подобно е положението и в южна Италия и Сицилия, където сушата се задържа още от лятото и това предизвиква сериозни опасения за сеитбата на твърдата пшеница, която трябва да приключи през декември. За сметка на това в северна Италия най-вече до средата на октомври продължиха да падат обилни дъждове, предизвиквайки наводнения по места и забавяйки жътвата на пролетните култури, както и сеитбата на есенниците чак до първите дни на ноември.

Въпреки че в източна Испания посевите пострадаха от прекомерните валежи и наводненията, предизвикани от тях, забавиха сеитбата, засега изоставането не предизвиква притеснения, тъй като температурите се задържат в оптималния диапазон за засяване на есенното зърно, а прякото въздействие върху обработваемите земи се оказа ограничено.

Сухото време в ЕС помогна за наваксване на изоставането в сеитбата
6066
 

Последни материали
Виж
МЗХ
Регистрацията за производителите на тютюн се удължава с месец – до 29 май
Съвет на ЕС
България настоява с неизразходваните средства по ОСП да се компенсират фермерите
ЕМБ призовава за намаляване на производството
„Времето свърши“: Европа е заплашена от срив на цените на млякото
Обнародвана е Наредба 2
Държавните помощи в земеделието с нови правила – ето какво трябва да знаете
МЗХ
Удължават сроковете за прием на проекти за преработка до 15-и и до 29 май
Закупени са поне 250 000 тона с договорена доставка през август
Фуражната царевица за внос в Южна Корея поскъпна в частни сделки
Свързани материали
Виж
Съвет на ЕС
България настоява с неизразходваните средства по ОСП да се компенсират фермерите
Предстоящо
За втора година Фестивал на сиренето във Враца - на 2 и 3 май
При ечемиа доставките за трети страни са скочили с близо 85 на сто
Ръстът в износа на мека пшеница от ЕС от началото на сезона забавя темпо
В ЕС са доставени над 30 на сто, в страните от Близкия изток – над 25 на сто
В Украйна отчитат слаб спад в износа на птиче месо през миналата година
Освобождават от данъци и такси фермерите и мандрите на Лесбос, Гърция
Над 3,5 тона храни в месопреработвателно предприятие в град Дулово ще бъдат унищожени
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини