Начало » Важно за фермера » Пчеларство

България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна

Съвет министри ЕС
Синор.БГ / 13.11.2024 г.
България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна

Снимка: sinor.bg

На днешното си заседание кабинетът одобри позицията на България за предстоящото заседание на Съвета на Европейския съюз по земеделие и рибарство, което ще се проведе на 18 ноември в Брюксел. В областта на земеделието Съветът ще обсъди ситуацията на селскостопанските пазари, предизвикана от руската инвазия в Украйна.

На пазара на яйца в страната ни продължават да се наблюдават смущения в резултат на рязко увеличение на вноса от Украйна. Сериозно увеличение се наблюдава и на вноса на украински пчелен мед в България. което затруднява реализацията на местната продукция. Значителните количества украински мед, влизащи на европейския пазар на много ниски цени, оказват натиск върху цените на българския мед.

Предприетите до момента защитни мерки зо вноса на пчелен мед от Украйна на ниво ЕС не постигат очаквания възпиращ ефект. Затова България ще представи документ в точка "Други въпроси", с който отправя искане към Европейската комисия за налагане на защитни мерки съгласно чл. 4, параграф 1 от Регламента за автономните търговски мерки за Украйна (АТМ Регламента).

В областта на рибарството Европейската комисия ще представи предложението за Регламент на Съвета, определящ за 2025 г. възможностите за риболов в Средиземно и Черно море, след което министрите ще обменят мнения.

България има положителна нагласа по предложението за Регламент. Определените в него риболовни възможности за цацата в Черно море кореспондират с последните научни съвети и отчитат социално-икономическия аспект при този риболов. По отношение на риболовните възможностите за улов на калкан в Черно море, Република България благодари на Европейската комисия за ефективното сътрудничество и партньорство в рамките на Годишната среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море, на която бяха постигнати заложените цели за Черно море.

България ще поиска защитни мерки при вноса на мед от Украйна
8311
 

Последни материали
Виж
KRONE Bellima F130 – сигурният избор за сезонa на балирането
Среща в МЗХ
Държавна помощ за борба с черната златка в градините е на прага на старта
Българското зърно не успя да се пребори с доста по-изгодните оферти
Фуражният ечемик поскъпна леко на международния търг в Йордания
Евростат за 4-то тримесечие на 2025 г.
Цените на селскостопанската продукция в ЕС паднаха с 1,9%, торовете скочиха с 8%
Важно
Благоевград започва ранна кампания за борба с пожарите след бедствието в Пирин
Срещи с бранша
Производителите на олио обсъждат недостига на суровина и вноса от Украйна
Свързани материали
Виж
Земеделие без субсидии: уроци за устойчив бизнес модел в агросектора
Сърбия започва обществено обсъждане на стратегия за земеделието до 2034 г.
Практика
Основа на биоземеделието - подхранваме почвата, не растенията
Разкрития и атаки
Как за три седмици Иван Христанов си създаде мощни врагове
Изследване на свободата на словото
Доклад ЕС: България остава трудна среда за независима журналистика
Предстоящо
Брюкселският балон: Журналисти ще обсъждат аграрната комуникация в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини