Начало » Новини » Страната
18.10.2024 г.

В три области се забраняват пашата, търговията и транспортът на овце и кози

В три области се забраняват пашата, търговията и транспортът на овце и кози

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) въвежда допълнителни мерки срещу разпространението на шарката по дребните преживни животни в определени области на страната от днес, 18 октомври 2024 г.

В областите Ямбол, Хасково и Стара Загора, до 30 ноември 2024 г., се забраняват пашата, търговията, придвижването и транспортът на дребни преживни животни, с изключение на тези за незабавно клане или транзитно преминаване. Клането ще бъде допускано само след клиничен преглед от официален ветеринарен лекар (ОВЛ) и лабораторно изследване на проби. Придвижването на животните ще се извършва по предварително одобрен маршрут, без спиране, със задължителна дезинфекция на транспортните средства. За целта се въвежда разрешителен режим, като разрешенията ще се издават от Областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ).

В областите Бургас, Кърджали, Смолян, Благоевград и Сливен, до 30 ноември 2024 г., се разрешава клане на животни при същите условия, а пашуването остава разрешено за момента.

Директорите на ОДБХ трябва да организират епизоотични комисии и да предприемат всички необходими мерки за предотвратяване разпространението на болестта. Ще бъде засилен контролът върху движението на животни и биосигурността в стопанствата. При съмнения за заболяване ще бъдат вземани проби за изследване, а при нарушения животните ще бъдат умъртвявани, като стопаните подлежат на санкции.

Заболяването не е опасно за хората, но е изключително опасно за овцете и козите и може да доведе до големи икономически загуби.

В три области се забраняват пашата, търговията и транспортът на овце и кози
6247
 

Последни материали
Виж
Председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите
Радо Христов: Силното ни притеснение е в спада на цените на зърното от последните 2 месеца
Спадът на цените на картофите за консумация продължава
Цените на растителните и животинските продукти в Германия се развиват в противоположни посоки
Унивок® – Ново активно вещество и иновативна формулация за защита на житни култури
Определена е ставката за обвързано подпомагане за протеинови култури за 2024 г.
Определена е нова по-висока изкупната цена на пресен черен чай в Турция
През 2024 г.
Обединеното кралство е основният партньор за износ на селскостопански стоки от ЕС
Свързани материали
Виж
Бивш заместник-директор в БАБХ настоява агенцията да вземе мерки
Как може да бъде намалена огромната смъртност при пчелите у нас
БАБХ призовава за стриктно спазване на мерките срещу шап
Европа е изправена пред най-тежката епидемия от шап от началото на века
Доклад на Синор.БГ
Какво се случи в земеделието през седмицата
БАБХ: Агнешкото задължително да се продава със страна на произход
В справка, поискана от депутати, агенцията посочи почти три пъти по-голям брой на овцете и козите у нас
След публикация на Синор.БГ БАБХ се поправи и извини
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини