Начало » Новини » Страната
17.10.2024 г.

Селскостопанската академия е избрана в ръководството на европейския съюз на академиите

Форум в Будапеща
Селскостопанската академия е избрана в ръководството на европейския съюз на академиите

На 10 -11 октомври в Букурещ се проведе 12-та Генерална асамблея на Съюза на селскостопанските академии в Европа (ССАЕ), съпътствана от симпозиум на тема „Нови изследователски техники и напредък в земеделието“. Домакин на събитието беше Румънската Академията за селскостопански и горски науки.

Съюзът на селскостопанските академии в Европа е създаден през 2000 г. от академиите на 14 държави, като в момента в него членуват 30 държави от Европа. България се присъединява през 2018 година.

Управителният съвет на Съюза се състои от 12 члена и наблюдатели. На 10 октомври 2024 г. бе избран нов Управителен съвет на ССАЕ, в който за първи път от присъединяването си към Съюза, България има представител. Професор Виолета Божанова – председател на ССА, бе избрана единодушно за член на Управителния съвет.

Генералната асамблея на Съюза прие амбициозна годишна работна програма и одобри декларация за приемането на подходяща нормативна рамка, свързана с прилагане на новите геномни техники (геномно редактиране), които могат да допринесат за развитие на по-продуктивно, екологосъобразно и икономически конкурентоспособно земеделие в Европа.

В декларацията се изтъква: „Геномното редактиране и по-специално технологията CRISPR направи революция в растителната селекция, отговаря на предизвикателствата, пред които е изправено Европейското земеделие, и е в пълно съответствие с целите на Зелената сделка. Европейският съюз трябва да е уверен в земеделието, основано на биотехнологични иновации. ССАЕ препоръчва приемането на подходяща нормативна рамка за геномното редактиране, което допринася за развитие на по-продуктивно, екологосъобразно и икономически конкурентоспособно Европейско земеделие в условията на глобализация.“

На последвалия научен симпозиум бяха дискутирани теми, свързани с бъдещето на геномното редактиране; ролята на синтетичната пшеница за повишаване на устойчивостта на зимната пшеница към листна ръжда; повишаване на устойчивостта при производството на яйца; дигитализацията на на селското стопанство като инструмент за напредък в аграрния сектор, устойчивост и конкурентоспособност; подобряване на екологичните и агрономическите резултати чрез целенасочено управление на оборски тор в Англия и други.

Бяха проведени и обсъдени и различни възможности за двустранно сътрудничество между селскостопанските академии, участващи в срещата.

Селскостопанската академия е избрана в ръководството на европейския съюз на академиите
2372
 

Последни материали
Виж
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“
Гражданите и бизнеса вече няма да са "куриери" на кадастрални документи между държавните институции и съдилищата
14 019 производители на протеинови култури получиха 31,7 млн. лева за Кампания 2024
Решения на Министерския съвет
Прехвърлят щатни бройки от промишления център в Москва към комисията за стоковите борси и тържищата
Решения на Министерския съвет
Държавата рестартира инвестиционната програма за общински проекти
Двойна – 2500 евро, ще бъде помощта за малките стопани
Брюксел реши: Бюрократичният товар на фермерите ще олекне, проверките ще се заменят от сателити
Цената на изкупвачите е 4 лв, на пазара - 20
Николай Гайдов, пчелар: Смъртността в кошерите и евтиният мед на едро помитат сектора
Свързани материали
Виж
Наука и бизнес
Научен екип ще публикува изследване за икономическата оценка на биостимулантите
Ето за кои свои иновации бяха наградени институтите на ССА
Научните проекти на ССА допринасят за устойчиво и конкурентоспособно земеделие
Конгрес по зелени биотехнологии събра международната научна общност в София
Националната програма за риска от бедствия за 2024 г.
Високостъблените сортове са по-податливи на топлинен стрес
ССА в подкрепа на земеделието
На 29 и 30 октомври ще се проведе конференцията на Института по аграрна икономика
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини