Начало » Пазари » Плодове и зеленчуци

Реколтата от ябълки в ЕС се очертава под средната

Стабилното производство във Франция само печели от създалата се ситуация
Синор.БГ / 21.09.2024 г.
Реколтата от ябълки в ЕС се очертава под средната

През селскостопанския сезон 2024-2025 г. реколтата от ябълки в Европейския съюз се очаква да остане под обичайната, се посочва в обзорен материал на електронното издание FreshPlaza. Най-силен спад се очертава в Полша, но реколтите ще бъдат слаби и в Германия, Нидерландия, Белгия и Гърция, докато в Италия, Испания и Франция положението е по-благоприятно.

В Нидерландия, Белгия и Германия в почти всички производствени региони очакват по-слаба реколта, като единственото изключение е германският регион Бодензее, където последните оценки сочат ръст на количествата с 13% спрям миналата година. Производството на ябълки в Гърция пък бе повлияно от високите температури, започвайки още с топлата зима. През юли пък дойде гореща вълна с над 42 градуса по Целзий в продължение на няколко дни и това се отрази зле на размерите на плодовете, макар, за щастие, не и на качеството им.

Реколтата в Полша ще остане с около 20% под миналогодишната и за местните износители се задава доста нестабилен сезон на фона на по-високите цени.

В Италия прогнозите са за спад на реколтата от ябълки с 1% спрям миналогодишната до малко над 2,162 млн. тона. В Испания пък изчакват да видят как ще се развият нещата с вноса на фона на по-слабото производство в ЕС, като очакванията твърдо са за поскъпване, и как това ще се отрази на търсенето и цените на местните ябълки.

Въпреки че потенциалът на пазара няма да бъде реализиран напълно, реколтата във Франция изглежда стабилно. Перспективите за сезона са доби, тъй като френските ябълки печелят от спада на реколтите в останалата част от ЕС. 

Реколтата от ябълки в ЕС се очертава под средната
7612
 

Последни материали
Виж
Работим за свят без глад, казват биохимиците
От мицела на гъби в Германия произвеждат пилешки гърди и риба
Саудитска Арабия закупи 907 хил. тона мелничарска пшеница
Практика
Зимна резитба на градината – кога, как и кои растения да подрязваме
Становище на браншовата камара
Действията срещу „Кроношпан“ застрашават горския сектор и имиджа на България
Становище на Българската стопанска камара
Хранителният бизнес срещу таваните на цените: сблъсък с парламента
Истории за успеха: Живко Жечков и философията, която движи „АГРА 2000“ напред
Свързани материали
Виж
Практики през есента
Кората на младите ябълки се напуква – ето как да спасим дърветата
Само сливи, малини и пъпеши са над 90%
Българските ябълки задоволяват едва 36% от годишното им потребление
Агростатистика
Пагубен спад в реколтите от сливи, ябълки и круши тази есен
Тайната на успешните
Историята на мощния кооператив в Италия ВОГ започва от 19 век с 22-ма фермери
Средната цена обаче продължава да се повишава за пореден сезон
Износът на ябълки от Украйна се срина с близо две трети
Увеличава се производството на домати, моркови, лук и круши в ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини