Начало » Пазари » Маслодайни култури
10.08.2024 г.

С изключително ниски добиви започва жътвата на слънчогледа в Ямболско

Заради продължителния сух период с много високи температури
С изключително ниски добиви започва жътвата на слънчогледа в Ямболско

Заради сушата и горещините е трагично състоянието на слънчогледа в Ямболска област, жътвата започна преждевременно, а добивите са крайно ниски – основно между 50-60 килограма, при много малко стопани достигат 100 кг от декар, заяви за Българската телеграфна агенция Стоян Александров, член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и председател на регионалния съюз в област Ямбол.

„Изключително горещото и продължително лято с температури около 40 градуса в региона попречиха и на опрашването, и на наливането на маслодайния слънчоглед – на повечето места питите са с диаметър 10-15 сантиметра. Този горещ вятър и температури просто го изсушиха и изсъхна. Подобна е ситуацията цяла южна и югоизточна България – Пловдивско, Хасковско, Старозагорско", оплака се Александров.

Според него е крайно време държавата да предприеме целенасочени мерки за напояване, ако иска да гарантира продоволствената сигурност. „Мнението на НАЗ е, че „Напоителни системи" не трябва да бъде търговско дружество, а агенция към министерството на земеделието. Държавата трябва да издържа тази структура, за да може ние да използваме водата, а не да изтича към Гърция и Турция, където има изградено напояване и използват нашата вода", категоричен е той.

В Ямболско през настоящата стопанска година са засети 468 910 декара със слънчоглед и 25 100 декара с царевица, по данни на Областната дирекция „Земеделие".

С изключително ниски добиви започва жътвата на слънчогледа в Ямболско
7556
 

Последни материали
Виж
Изравнителят при „Асеница“ не работи
Засега „Напоителни системи“ доставя вода на земеделците в Пловдивска област. Не така беше преди година
Гергана Кабаиванова от Фондация Пендара
Нормативите за занаятчийските храни са на трупчета, браншът обаче не се оплаква
Популациите на всички селскостопански животни в ЕС са намалели
Определена е ставката по еко схемата за биоразнообразието в горски екосистеми за 2024 г.
Изложение Free From Specialty Food & Wine 2025
Родният бизнес се нарежда сред лидерите в здравословните храни
Манастирска яхния
Свързани материали
Виж
Зажънването на ечемика
Откриват жътвата в Ямболско
В навечерието на Цветница
Ямбол кани на фермерско-занаятчийско изложение в събота
Ето за какво ще се следи при прилагането на стандарта ДЗЕС 2!
С участието на замминистър, директор на дирекция и експерти от МЗХ и ДФЗ
В Ямбол предстои среща с фермери за директните плащания
25 млн. дка обработваема площ в страната се защитава в момента от градушки
Областите Кюстендил, Перник, Ямбол и Бургас също ще имат противоградова защита
Резултатите се очакват в края на другата седмица
Изследват 1000 овце и кози в Ямболско заради огнището на шарка в Сливенско
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини