Начало » Новини » Коментари

От днес еднодневните договори в земеделието ще важат до 120 дни

Кодекс на труда
Синор.БГ / 09.08.2024 г.
От днес еднодневните договори в земеделието ще важат до 120 дни

С обнародваните днес промени в Кодекса на труда фермерите вече могат да сключват еднодневни трудови договори с един сезонен работник за 120 дни в рамките на една календарна година вместо за 90 дни, както беше досега. Измененията бяха приети от 50-то Народно събрание миналата седмица и влизат в сила с обнародването им в днешния брой на „Държавен вестник.

Припомняме, че по искане на земеделците досегашният срок от 90 дни, в който те можеха да наемат работна ръка за бране на продукцията с еднодневни трудови договори, се увеличи до 120 дни, тъй като едни и същи хора биха могли могат да участват в прибирането на различни видове ранни или къснозреещи плодове или зеленчуци. Еднодневните договори могат да се сключват само за плодове, зеленчуци, рози, лавадула или тютюн. 

С тези поправки се въвеждат промени и при обезщетенията за безработица. Инспекцията по труда ще поддържа информационна система за получените парични обезщетения за безработица на база придобит осигурителен стаж по законодателството на държава, с която се прилагат европейските регламенти за координация на системите за социална сигурност.

В чл. 54б се създава нова алинея 8, регламентираща среднодневният осигурителен доход в месеца, в който е прекратено осигуряването, се включва осигурителен стаж, придобит по законодателството в друга държава, където се прилагат европейските регламенти. Тези социални системи ще бъдат координирани, така че паричното обезщетение за безработица да се вземат предвид ат последните 24 календарни месеца, предхождащи месеца на прекратяване на осигуряването. Тази мярка се въвежда, за да не се източва осигурителната система на страната.

От днес еднодневните договори в земеделието ще важат до 120 дни
7231
 

Последни материали
Виж
БКПЗ
Камарата „Плодове и зеленчуци“ откри структура и в Монтана
Информационна кампания
За стационарни и подвижни пчелини в НАТУРА ще се отпускат от 1 778 до 4 366 евро на стопанство
Евростат
България отчита пик на засегнатите от суша площи през 2024 г. спрямо 2007 г.
„Напоителни системи“ започва сезона с 43% запълнени язовири
Добро хранене - отлична реколта
Агрономите на Агрополихим: Балансираното торене е ключът към добрите добиви
Финансов анализ на „Кофас“
В Полша и Словения фалитите растат, докато в България трета година намаляват
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Еднодневните винетки ще важат от часа на издаването им
Производител от Разградско
Нихат Расим: Кризата преориентира овощарите към тютюна
МТСГ
Два пъти по-малко са едногодишните договори в земеделието заради пролетния мраз
Нормативни промени
До 10 юли се обсъждат промените в еднодневните трудови договори
Напомняне
Осигуровките, които фермерите плащат за наемане на сезонни работници
Срещи с бранша
Преработватели негодуват срещу недостатъци в софтуера за еднодневните договори
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини